Drzwi wewnętrzne łazienkowe, pokojowe, kuchenne – jak dobrać drzwi?

Wydawałoby się, że wybór drzwi wewnętrznych nie jest trudny. Jak się okazuje, warto przyjrzeć się temu bliżej, ponieważ odgrywają one znacznie większą rolę we wnętrzach, niż mogłoby się nam wydawać. Jaki mamy wybór drzwi wewnętrznych? Które drzwi wybrać do łazienki, kuchni czy pokoju?

Drzwi wewnętrzne – jakie są rodzaje?

Na rynku występuje wiele różnych typów drzwi wewnętrznych. Warto tutaj wymienić drzwi pełne i oszklone, które mogą wpływać na dostarczenie mniejszej czy większej ilości światła do pomieszczenia oraz izolować akustycznie. Wyróżnia się tutaj także typy drzwi przylgowych i bezprzylgowych, które różnią się tym, że w pierwszych widoczne są zawiasy, a w drugim drzwi całkowicie łączy się z ościeżnicą.

Mogą się również między sobą różnić pod względem sposobu otwierania, przez co wymienić tutaj można drzwi wewnętrzne: rozwierane, przesuwne, składane i wahadłowe. Materiał, z jakiego będą wykonane drzwi także może mieć znaczenie. Na rynku spotka się najczęściej drzwi wykonane z drewna (sosna, mahoń, dąb, buk), a także materiałów drewnopodobnych (płyty wiórowe, pilśniowe, HDF, MDF).

Wybór rodzaju drzwi będzie zależał zarówno od funkcji pomieszczenia, jak i naszych własnych upodobań oraz rzecz jasna – ceny.

Jakie drzwi wewnętrzne łazienkowe?

Oprócz kwestii stylistycznych warto zwrócić uwagę także na funkcję pomieszczenia. Na rynku można spotkać wiele różnych modeli, które mogą się między sobą różnić szczegółami designu, ale mieć ten sam styl. Jeżeli chodzi o łazienkę, zasada jest jedna – istotne jest zapewnienie prywatności, a także odpowiedniego przepływu powietrza. Co za tym idzie, drzwi do łazienki powinny posiadać dodatkowe wcięcie u dołu lub zamontowaną kratkę wentylacyjną. Dla zwiększenia komfortu i prywatności można zdecydować się na drzwi pełne, ale równie popularne są i takie z matowym oszkleniem w postaci niewielkiego okienka.

Otwarde drzwi dwuskrzydłowe

Jakie drzwi do pokoju i kuchni?

W przypadku innych pomieszczeń czy to pokoi, czy kuchni najczęściej mieszkańcy decydują się na jednolity styl, przy czym wybiera się albo wszystkie drzwi pełne, albo oszklone. Oczywiście można to też zróżnicować w zależności od charakteru pomieszczenia. I tak do salonu można dać drzwi oszklone, a do sypialni czy pokoju dziecka drzwi pełne dla większej prywatności. Wybór będzie więc zależał tylko i wyłącznie od nas.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania czy domu, z pewnością warto się dobrze nad tym zastanowić. Mimo wszystko, wybór ten będzie miał niemałe znaczenie pod względem kompozycji z otoczeniem – meblami, ścianą czy podłogą, czyli stylem, w jakim jest pomieszczenie. Drzwi sprawują bardzo praktyczną funkcję, są też jednak częścią aranżacji, dlatego najlepiej wybierać je na sam koniec remontu, by móc jak najlepiej dopasować do stylu, w jakim jest pomieszczenie.

Oczywiście można też wybierać modele drzwi bardziej uniwersalnych, które pasują do różnych aranżacji. Warto jednak wziąć pod uwagę otoczenie drzwi – kolor ścian i podłóg, które powinny pasować, a także styl mebli. Jedne modele sprawdzą się z nowoczesnych wnętrzach, inne w tych bardziej tradycyjnych.

Jaka wielkość drzwi?

Gdy chcemy kupić i zamontować drzwi, oprócz walorów wizualnych i praktycznych, trzeba także zwrócić uwagę na ich wielkość. Warto więc wcześniej dokładnie zmierzyć otwór drzwi, co powinno się zrobić, biorąc pod uwagę odległość między wewnętrznymi krawędziami ościeżnicy. Na rynku z kolei istnieje kilka podstawowych rozmiarów, które mogą nam też ułatwić sprawę. Standardowa wysokość drzwi to 203 cm i różnice zaczynają uwidaczniać się w szerokości. Wyróżnia się tu kilka standardowych rozmiarów jak: 60, 70, 80 i 90 cm szerokości. Można znaleźć też mniej standardowe wielkości, a także wykonać drzwi na specjalne zamówienie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *