Jak urządzić gabinet, biuro w domu, kiedy stale pracujesz w trybie home office?

Praca w domowym zaciszu to coraz częstsze rozwiązanie w branżach, w których jest taka możliwość. Wykonywanie obowiązków w trybie home office ma wiele zalet, jednak należy pomyśleć o tym, by odpowiednio rozplanować przestrzeń i stworzyć dobre warunki do takiej pracy. Jak więc urządzić biuro w domu, jeśli możliwa jest codzienna praca zdalna?

Urządzanie biura w domu – od czego zacząć?

Tworzenie miejsca do pracy w domu musi być przemyślane. Trzeba wziąć pod uwagę, że będziemy spędzać w nim znaczną część dnia. To oznacza, że musimy dobrze czuć się w takiej przestrzeni, a przy tym trzeba zadbać o wysoki komfort wielogodzinnej pracy. Domowe biuro warto urządzić zgodnie z zasadami ergonomii (frappe.pl), należy skupić się na odpowiednim dopasowaniu krzesła biurowego i biurka. Od tego zależy, czy możliwe będzie zachowanie właściwej higieny pracy. Długotrwałe siedzenie przed komputerem nie sprzyja kręgosłupowi, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem, z krążeniem. Wybranie odpowiednich mebli pomoże więc w komfortowym, ale i zdrowym wykonywaniu obowiązków.

Miejsce pracy

Domowe biuro w oddzielnym pomieszczeniu

Idealną sytuacją jest urządzanie domowego biura w oddzielnym pomieszczeniu. Taką możliwość mają przeważnie właściciele domów lub większych mieszkań. Osobne miejsce do pracy to większy komfort, spokój, niezależność, ale i możliwości aranżacyjne. Pokój można zaaranżować na małe biuro, w którym nie tylko stanie biurko i wygodne krzesło, ale też pojawią się szafki, półki, komody czy regały na książki.

Aranżując miejsce do pracy w domu, warto zachować charakter biura. To sprzyja wydajnej pracy, ponieważ ma się wrażenie, że nie jest to nasze mieszkanie, ale faktycznie miejsce, gdzie mamy wykonywać swoje obowiązki. W takiej sytuacji łatwiej jest też oddzielić życie osobiste, domowe od pracy.

Przy planowaniu układu takiego pokoju, warto wziąć pod uwagę dostęp do naturalnego światła. Odradza się też stawianie biurka tak, by z tyłu mieć drzwi, przez to traci się na komforcie pracy. Oprócz tego warto takie pomieszczenie wyposażyć w akcesoria, dzięki którym łatwiejsze będzie utrzymanie porządku. Mowa o organizerach, segregatorach, pudełkach itp.

Miejsce do pracy w salonie lub w sypialni

Jeśli nie mamy możliwości urządzenia oddzielnego pomieszczenia do home office, wtedy zazwyczaj decydujemy się na wygospodarowanie miejsca w salonie lub w sypialni. Od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy, zależy to, na jakie meble biurowe możemy sobie pozwolić. Przeważnie jest to jedynie biurko i fotel biurowy. Na szczęście biurka komputerowe dostępne są w różnych rozmiarach. Organizując taki kącik do pracy, trzeba jednak pamiętać o tym, że powinien być on dopasowany do aranżacji pokoju. Jeśli więc salon urządzony jest w stylu skandynawskim, wówczas lepiej kupić biurko utrzymane właśnie w tym stylu. Dzięki temu miejsce pracy nie będzie rzucało się w oczy w pokoju, w którym poza pracą przyjmujemy gości.

Podczas urządzania takiego kącika biurowego, warto kierować się zasadą minimalizmu. Nie należy przesadzać z dodatkami. Trzeba też stale zachowywać porządek w miejscu pracy, przydatne więc będą mobilne szafki, w których będzie można schować dokumenty i inne akcesoria.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *