Jak urządzić sypialnię? Praktyczne wskazówki

Aranżacja sypialni na pozór wygląda na proste zadanie. Lecz gdy przychodzi czas na realizację, to często okazuje się, że pomysły, które dotychczas wydawały się idealne, nie sprawdzają się. Dlatego mamy kilka praktycznych wskazówek, które są przydatne podczas urządzania każdej sypialni.

Aranżacja sypialni

Na początku chcemy zaznaczyć, że nie będziemy pisać tu o różnych stylach w aranżacji wnętrz, tylko o podstawowych zasadach dotyczących wyboru kolorystyki, mebli, urządzania przestrzeni. Kierując się tymi wskazówkami, łatwiej będzie Ci połączyć swoją wizję z możliwościami.

Zaczynając od podstaw, najważniejsza jest kolorystyka. Sypialnia jest pomieszczeniem, które służy przede wszystkim wypoczynkowi. Lepiej więc zrezygnuj z mocnych, wyrazistych, często energetycznych kolorów, które zamiast uspokajać przed snem, pobudzą Cię.

Co proponujemy? Postawienie na klasyczne rozwiązania. Szarości, beże, pastele. Nic ekstrawaganckiego. A jeśli będziesz chciał wprowadzić nieco szaleństwa, możesz to zrobić przy pomocy dodatków. Ma to jeszcze tę zaletę, że zmieniając dodatki, w szybki (i tani!) sposób zmienisz wystrój wnętrza.

Aranżacja sypialni

Minimalizm w sypialni

Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że sypialnia jest często pomieszczeniem, które jednocześnie pełni funkcję garderoby, miejsca do przechowywania, to w miarę możliwości postaw na minimalizm w wyborze mebli. Aby Ci to ułatwić, mamy sprytne rozwiązania.

Przede wszystkim… szukaj łóżka z wysuwanymi pojemnikami, szufladami. W ten sposób zyskujesz przestrzeń do składowania pościeli, niezbędnych przedmiotów.

Najważniejsza jest jednak szafa, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niech będzie zabudowana do sufitu lub prawie do sufitu. Na górnych półkach można trzymać rzeczy, których nie potrzebujesz na co dzień, a gdzieś je umieścić trzeba. Dobrze rozplanuj rozmieszczenie półek i szuflad w środku. Świetnie sprawdzają się rozwiązania umożliwiające przechowywanie bielizny, torebek, biżuterii. Jeśli korzystasz z gotowej szafy, bez możliwości własnego zaprojektowania środka, możesz… samodzielnie dorobić kilka półek, aby w pełni wykorzystać miejsce.

I nasz mały trik – wybierz szafę z drzwiami przesuwnymi oraz z lustrem. Drzwi przesuwne nie zabierają miejsca oraz nie powodują frustracji podczas porannej krzątaniny, gdy Ty chcesz przejść, a Twój partner właśnie stoi przed wieszakami z koszulami. Natomiast lustro nie tylko pozwoli Ci przejrzeć swoją ostateczną stylizację, ale jednocześnie optycznie powiększy pomieszczenie.

Idealnie byłoby, gdyby w sypialni znajdowało się jedynie łóżko, szafka nocna i szafa. To jednak często jest niemożliwe. Gdy potrzebujesz więcej mebli, a chcesz jednocześnie stworzyć iluzję minimalizmu, postaw na niskie komody, o wysokości nie większej niż 90 cm. Mogą stanowić ciąg mebli przy jednej ścianie. Tym samym zyskujesz sporo miejsca do przechowywania i jednocześnie nie zagracasz tego pomieszczenia. A co, jeśli sypialnia pełni jednocześnie funkcję gabinetu? Niech w tym ciągu znajduje się biurko będące w tej samej kolorystyce, stylu. To stworzy harmonijną całość.

Tekstylia do sypialni

Masz już bazę, o czym więc jeszcze pamiętać? O tekstyliach, które nadają wnętrzu przytulności. Zamiast nowoczesnych rolet, zastanów się nad długimi, luźno spadającymi zasłonami, które jednocześnie skutecznie ochronią Cię przed porannym słońcem. Na łóżko, oprócz codziennego posłania, połóż narzutę, dodaj kilka ozdobnych poduszek. Gdy masz miejsce, postaw na pluszowy fotel, np. typu uszak.

Jeśli chcesz, tekstylia mogą być w wyrazistych kolorach, co doda charakteru całemu wnętrzu, lecz jednocześnie nie będzie Ci przeszkadzać, gdy przyjdzie czas na wyciszenie się.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *