Materac kieszeniowy czy piankowy – który wybrać?

Dobrze dobrany materac ma wpływ na komfort i jakość snu. Kiedy jest on za twardy lub zbyt miękki, może nawet niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dostępnych jest kilka rodzajów materaców, spośród których najczęściej wybierane są kieszeniowe lub piankowe. Jakie są ich wady i zalety? Który materac będzie lepszy: kieszeniowy czy piankowy?

Materac kieszeniowy, czyli jaki?

Materace kieszeniowe to jeden z rodzajów materacy sprężynowych. Są one solidne, przewiewne i odporne na długotrwałe użytkowanie, uszkodzenia itp. Charakterystyczna jest budowa takiego materaca. W jego wnętrzu znajdują się ułożone blisko siebie sprężyny. Taka konstrukcja sprawia, że zwiększa się komfort snu. Materace kieszeniowe idealnie dopasowują się do kształtu ciała, są często wybierane ze względu na właściwości rehabilitacyjne. Mogą z nich korzystać nawet osoby długotrwale leżące. To, co jeszcze wyróżnia materace kieszeniowe, to brak odgłosów charakterystycznych dla pozostałych materaców sprężynowych.

Sypialnia w brązach

Wśród zalet materaców kieszeniowych wymienia się też dużą elastyczność punktową. Oznacza to, że uginają się one jedynie w tych miejscach, na które jest nacisk. Z tego względu kręgosłup zyskuje odpowiednie podparcie podczas snu przy zachowaniu jego naturalnych krzywizn. Istnieje nawet możliwość zakupienia materaca o różnych stopniach twardości, by jak najlepiej dobrać go do sylwetki, ale i upodobań osoby na nim śpiącej.

Materace kieszeniowe to także odpowiednie rozwiązanie dla par. Śpiąc we dwoje, nie odczujemy nawet, że druga osoba zmienia pozycję podczas spania. Ruchy nie wpłyną na „zachowanie” materaca, ich nacisk nie będzie odczuwalny po drugiej stronie łóżka.

Okazuje się jednak, że materace kieszeniowe mają nie tylko zalety. Na niekorzyść jest bowiem ich cena. Materace kieszeniowe nie należą do najtańszych, ich koszt zaczyna się od 500 zł w zależności od wymiarów. Wadą może być również to, że nie ma możliwości użytkowania ich w połączeniu ze stelażami regulowanymi.

Materace piankowe – zalety i wady

Największą popularnością cieszą się materace piankowe. Nowe modele są wykonane z wysokiej jakości pianki, najczęściej lateksowej, poliuretanowej lub wysokoplastycznej. Można je dopasować do każdego rodzaju stelaży, dostępne są również w wielu wersjach rozmiarowych. Materace piankowe sprawdzają się u osób, które cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa, zmagają się z alergiami lub przechodzą rehabilitację. Idealnie dopasowują się one do kształtu ciała. Śpiąc we dwoje, w ogóle niewyczuwalny będzie ruch drugiej osoby. Nawet jeśli będzie to para o dużej różnicy wagowej.

Materace piankowe zapewniają dobry system cyrkulacji powietrza. Są przewiewne, nie gromadzi się w nich wilgoć ani kurz. Wśród zalet wymienia się jeszcze możliwość zastosowania w stelażach regulowanych. Na niekorzyść jest jednak gorsza wytrzymałość takich materaców w porównaniu do kieszeniowych odpowiedników. Łatwiej też ulegają one zniekształceniom na powierzchni.

Tematyka:,

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *