Zdrowe siedzenie dziecka — co robić, aby dziecko siedziało w dobrej pozycji?

Dzieci spędzają przy biurku wiele czasu. Zarówno w szkole gdzie średnio siedzą w ławkach od 4 do 8 godzin, co później jeszcze w domu odrabiając lekcje lub grając na komputerze. Jeżeli siedzenie to wiąże się z nieprawidłową postawą, wówczas w przyszłości wiązać się to będzie z uciążliwymi i trudnymi do wyeliminowania problemami. Jak tego uniknąć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Poduszka do siedzenia – dobra na prawidłową postawę?

Utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia jest trudne. W domowym zaciszu często trudno jest dostosować miejsce do nauki, zachowując przy tym wszystkie standardy ergonomiczności. Jeśli dziecko spędza w pozycji siedzącej dużo czasu, warto zadbać o maksymalne zminimalizowanie skutków, jakie niesie za sobą zbyt częste siedzenie przy biurku. To, co w znaczący sposób odciąży kręgosłup to z pewnością poduszka ortopedyczna ułatwiająca utrzymanie prawidłowej postawy oraz dająca właściwe podparcie dla pleców. Tego typu poduszka do siedzenia wspiera zdrowe siedzenie (mildis.pl), dzięki czemu podpiera dolną część pleców, niwelując wszelkie bóle i zmęczenie mięśni. Nie ulega wątpliwości, że w przyjęciu prawidłowej postawy duże znaczenie ma odpowiednio ukształtowane siedzisko, które można skorygować właśnie taką poduszką do siedzenia. Może mieć formę klina układany między oparciem a krańcem siedziska, dzięki czemu poprawia się ogólna pozycja siedząca.

Niebeiska poduszka sensoryczna

Ergonomiczne meble do pokoju dziecka

Żaden rodzic nie ma wpływu na to, jakich mebli użyto w szkole, przy których muszą siedzieć dzieci. Inaczej jest oczywiście w przypadku warunków domowych. Kluczowe jest dobranie właściwego biurka, jego wysokość oraz odpowiednio duże pole do nauki i odrabiania lekcji. Prawidłowa postawa u dziecka zakłada to, że, łokcie znajdują się na blacie, a nie zwisają na jego krańcu. Biurko może być proste, narożne, z nadstawką, a nawet komputerowe. Jego wybór zależy już od indywidualnych warunków oraz potrzeb dziecka. Drugim ważnym elementem jest krzesło. Najlepiej, aby był to obrotowy fotel i na kółkach, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie poruszać się po pokoju i obracać się, gdy poczuje potrzebę sięgnięcia po jakiś przedmiot znajdujący się na półce na ścianie naprzeciwko. Poza tym wysokość krzesła musi być regulowana tak, aby stopy zawsze były oparte o ziemię, przedramiona i łokcie leżał na biurku, plecy i szyja proste. W kolanach i łokciach zachowany kat prosty a głowa lekko pochylona nad biurkiem.

Przerwy od siedzenia i rozluźnienie mięśni

Równie ważne, do utrzymywania prawidłowej postawy podczas siedzenia, ma również częste robienie przerw, w czasie których, mięśnie mogą odpocząć i się rozluźnić. Dzięki temu dziecko lepiej skupia się na nauce i pozytywnie wpływa na kręgosłup. Podczas przerwy dobrze, aby dziecko wykonywało kilka prostych ćwiczeń np. z piłką lub wspomnianą wcześniej poduszką sensoryczną. Siedząc na nich, dziecko musi cały czas balansować ciałem, a z czasem, robi to zupełnie nieświadomie. W tym czasie ćwiczy i wzmacnia mięśnie pleców, co jest bardzo ważne dla zdrowia kręgosłupa. Przerwy powinny być krótkie, kilkuminutowe, ale robione często. W tym czasie dziecko może przysłowiowo rozprostować kości, odświeżyć umysł i dać mięśniom nieco odpocząć od siedzenia.

Tematyka:,

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *