Jak urządzić toaletkę? Oświetlenie, wyposażenie…

Toaletka to typowo kobieca przestrzeń, gdzie możliwe jest przechowywanie kosmetyków i powiązanych z nimi akcesoriów. Historia tego mebla jest dosyć długa i choć mogłoby się wydawać, że współcześnie nie jest on już używany, okazuje się, że zaczyna wracać na niego moda. Co warto wiedzieć o toaletkach? Jak powinno się je urządzić?

Czym jest toaletka?

Toaletka to mebel z przeznaczeniem do przechowywania damskich kosmetyków i akcesoriów. Jej historia sięga aż do Francji XVIII wieku, gdzie bardzo rozpowszechniła się wśród tamtejszych dam dworu. Z wyglądu toaletka przypominała wówczas zwykłe biurko z szufladami, z czasem jednak zaczynała nabierać nowych kształtów, dopasowując się do oczekiwań użytkowniczek. Pojawiły się więc kolejne skrytki, półeczki i możliwości przechowywania oraz rzecz jasna lustro i inne akcesoria, dzięki którym można było w komfortowych warunkach zająć się swoją urodą.

Z czasem popularność damskich toaletek zaczęła zanikać. Zostały one zepchnięte na bok, po części przez przekonanie, że są „stoły próżności”, częściowo ze względów praktycznych. Domy i mieszkania nie miały już możliwości pomieszczenia dodatkowego mebla, a kobiety zaczęły radzić sobie inaczej, większość kosmetyków trzymając w łazienkach i specjalnych kosmetyczkach.

Powoli jednak moda na toaletki wraca. To swego rodzaju prywatna przestrzeń, przy której można spokojnie spędzić czas. To nie tylko miejsce, gdzie nakłada sobie makijaż, ale współcześnie pełnią one szerszą funkcję, w tym biurka i blatu roboczego. I wcale nie trzeba wiele, by móc urządzić taką przestrzeń! Co przyda się do stworzenia własnej toaletki?

Toaletka

Toaletka z lutrem to podstawa

Obecnie toaletka kojarzy nam się jako mebel przypominający biurko z szufladami i półkami, a także posiadające własne lustro. To się całkowicie zgadza, ponieważ niezależnie od stylu, jaki wybierzemy, lustro jest rzeczą podstawową. Można je dokupić osobno lub w zestawie, przy tym może być ona labo przyczepiona na stałe, albo z możliwością odczepienia. Dobrze jeżeli lustro ma też opcję regulacji konta nachylenia, co pozwoli na lepsze dopasowanie widoku.

Oświetlenie toaletki – czy potrzebne?

Oświetlenie do toaletki nie jest koniecznością, jest jednak bardzo przydatne, zwłaszcza w momencie, gdy ustawienie meble jest niekorzystne, a inne źródła światła nie dają nam tego, co potrzebne. Zazwyczaj jest tak, że oświetlenie jest częścią lustra, zawsze jednak można je doczepić dodatkowo, na przykład w postaci lampek lub taśm LED-owych.

Dzięki temu ma się znacznie lepszy widok na odbicie w lustrze, co pozwala na dokładniejsze wykonanie poszczególnych czynności. Co istotne, barwa światła powinna być chłodna, dzienna, co pozwala na lepsze postrzeganie koloru.

Szuflady, półki i miejsca do przechowywania

Toaletki przypominają biurka i najczęściej posiadają one dodatkowe szuflady pod blatem, gdzie można przechowywać swoje rzeczy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przydatne mogą być separatory, które pozwolą na segregację rzeczy. To samo dotyczy się przedmiotów trzymanych na toaletce – tace, miski, szkatułki, organizery, wazoniki czy stojaki mogą się bardzo przydać w tym celu i jednocześnie stanowić ciekawą ozdobę. Dzięki temu zachowamy porządek i będzie zawsze wiadomo, gdzie co jest.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *