Jak wybrać kanapę do salonu?

Jednym z centralnych punktów salonu stanowi sofa, która pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale i praktyczną – można na niej usiąść albo spać. Wybór odpowiedniej sofy łatwy nie jest, dlatego trzeba się nad tym głębiej zastanowić i przeanalizować wiele czynników, które będą determinować nasz wybór. Jak to zrobić?

Sofa do salonu – z funkcją spania czy bez?

Pierwsze, nad czym powinniśmy się zastanowić, to czy chcemy sofę z funkcją spania, czy bez niej. W zależności od tego jak duży mamy dom czy mieszkanie, decyzja ta może być niezwykle istotna. Na niewielkich metrażach często nie ma możliwości wydzielenia osobnego pokoju z łóżkiem, przez co salon spełnia także rolę sypialni. Wówczas sofa z funkcją spania będzie podstawą – pełni więc rolę ozdobną i praktyczną.

Możliwość rozłożenia ma też znaczenie, gdy przyjmujemy gości na noc czy nawet na kilka dni, dzięki czemu mogą oni wygodnie spać, właśnie na sofie. Jeżeli mamy duży dom i więcej pomieszczeń, wówczas może okazać się, że funkcja spania nie będzie nam potrzebna – wybór będzie zależał jednak od nas i od naszych potrzeb.

Sofa w salonie i kot

Jaka wielkość sofy do salonu?

Wymiary dostępnych na rynku sof są raczej bardzo podobne, co jednak nie zmienia faktu, że różnice nawet kilku centymetrów mogą wiele zmienić, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Aranżacja salonu powinna być praktyczna i wygodna, a sofa nie może blokować dostępu do newralgicznych punktów pokoju.

Inna sprawa to funkcja spania – mniejsze rozkładane sofy będą mniej wygodne, a ich długość zbyt mała, szczególnie dla osób wyższych. Należy więc wziąć pod uwagę zarówno wielkość pokoju, rozmieszczenie innych mebli oraz nasze własne potrzeby jak i wygodę, by sofę dobrze dopasować.

Jaki styl sofy wybrać?

Współcześnie mamy do czynienia z dużym wyborem stylów mebli, dzięki czemu możliwe jest zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnej właściwie w sposób dowolny. W sklepach sofy także mają różny design, dzięki czemu można je dopasować ta, jak się chce.

Wolimy chłodną elegancję, a może bardziej wyraziste kształty i kolory? Bardziej odpowiada nam prostota czy może wzorzystość i ozdobność? Sofa z podłokietnikami czy bez? Z poduchami czy bez? Jeżeli wybierzemy sofy ze zdejmowanymi pokrowcami, możemy też co jakiś czas odmieniać wygląd salonu i zmieniać jego aranżację bez zmiany samej sofy! Możliwości jest wiele.

Sofa z poduchami

Jaką tapicerkę sofy wybrać?

Istotnym aspektem sofy będzie także wybór tapicerki. Producenci dają nam pod tym względem wiele możliwości, choć najczęściej wymienia się tu dwa typy, czyli skórę oraz tradycyjną tkaninę. Oczywiście przy obu rozwiązaniach mamy do czynienia także z różnymi wariantami.

Skóra może być naturalna, ekologiczna lub też sztuczna. Tkanina to welur, szelin, żakard, mikrofaza albo alcantra. Każdy z nich ma swoje zalety i wady – chodzi tu zarówno o wygodę, jak i możliwości utrzymania czystości i sposoby pielęgnacji. Dobrze zwrócić na to uwagę, by w ten sposób wybrać mebel, który posłuży nam jak najdłużej i w dobrym stanie.

Skóra jest elegancka, ale zimna i potrzebuje dobrej pielęgnacji, mikrofaza to dobry wybór dla alergików i jest łatwa w czyszczeniu, wielu, choć elegancki i miękki, jest też droższy i łatwo się brudzi. Biorąc pod uwagę każdy z dostępnych materiałów, powinno się zweryfikować, który z nich będzie najlepszy dla nas.

Sofa, tapczan, a może narożnik do salonu?

Mówiąc o sofie do salonu najczęściej mamy na myśli ogół mebli tapicerowanych, które pełnią funkcję wypoczynkową. Mowa jest więc o standardowych sofach, tapczanach czy nawet narożnikach oraz meblach modułowych. Każdy z nich może sprawdzić się salonie, jednak ich wybór będzie zależał od czynników wymienionych wyżej, czyli stylu wnętrza, funkcji, jakie ma pełnić, wielkości pomieszczenia czy też naszych możliwości finansowych. Możemy też kupić pojedynczy mebel lub zdecydować się na cały zestaw.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *