Jak wybrać stolik kawowy? Stoliki kawowe do małego salonu

Stoliki kawowe to niezbędne elementy wyposażenia każdego salonu. Zdobią one przestrzeń, ale też często pełnią funkcję praktyczną, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Aby jednak wybrać odpowiedni stolik kawowy, należy pamiętać o kilku zasadach. Czym więc kierować się kupując stolik kawowy?

Stolik kawowy – jaka wielkość i wysokość?

Stoliki kawowe powinny być dopasowane przede wszystkim do wielkości wypoczynku, czyli kanap, sof i foteli. Najczęściej mają one 110 cm długości i 60 cm szerokości, nie oznacza to jednak, że nie możemy pozwolić sobie na mniejszy model, szczególnie jeśli mamy niewielki salon. Nowoczesne stoliki kawowe nie muszą przyjmować prostokątnego kształtu. Popularnością cieszą się stoliki kwadratowe, a nawet okrągłe lub o nieregularnym kształcie.

Kolejną istotną kwestią jest wysokość stolika kawowego. Są one niższe w porównaniu do tradycyjnych stołów kuchennych. Powinny być one dopasowane do wysokości wypoczynków. Przyjmuje się, że ich blaty powinny zrównać się z wysokością kanap i foteli, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe. Przeciętna wysokość stolika kawowego waha się między 40 a 55 cm.

Stolik z palet

Praktyczne rozwiązania w stolikach kawowych

Mając mały salon, należy urządzić go praktycznie. Dotyczy to również wybieranych mebli. Na szczęście funkcjonalnych stolików kawowych nie brakuje. Mowa tu o modelach z dodatkowymi półkami lub szufladami, które mogą posłużyć do przechowywania gazet, płyt, książek i innych rzeczy.

Praktyczne są także stoliki kawowe rozkładane. Te sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, zwyczajnie ich nie zagracają. Jeśli nie spodziewamy się gości, korzystamy z małego stolika kawowego, gdy natomiast ma nas ktoś odwiedzić, wówczas rozkładamy stół i zwiększa się jego powierzchnia użytkowa.

Warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stolików kawowych, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Wiele modeli ma kanciaste brzegi, o które łatwo się uderzyć. Mając dzieci lepiej pomyśleć o stolikach, których krawędzie są zaokrąglone.

Jaki styl stolika kawowego?

Stoliki kawowe powinny być dopasowane do stylu aranżacyjnego dominującego w danym salonie. Najważniejsze jest jednak dobranie ich do kompletów wypoczynkowych. Niektóre sklepy oferują nawet zestawy mebli już ze stolikami kawowymi. Jeśli jednak się na to nie zdecydujemy, wówczas będziemy musieli wybrać mebel samodzielnie. Najważniejsze jest zachowanie spójności. Jeśli więc w pomieszczeniu króluje drewno w określonym kolorze, wówczas warto, by stolik kawowy także wpisał się w ten trend.

Stolik kawowy a materiał wykonania

Dawniej popularne były głównie stoliki kawowe drewniane. Do dzisiaj dominują one w polskich salonach, nie oznacza to jednak, że nie można pozwolić sobie na nutkę ekstrawagancji. W niektórych wnętrzach, szczególnie tych nowoczesnych, świetnie prezentują się szklane stoliki kawowe na stalowych nóżkach. Przeważnie wykonane są one z hartowanego szkła, które jest bezpieczne w użytkowaniu i wyróżnia się sporą wytrzymałością.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *