Jaki materac dla dziecka? Na co zwracać uwagę wybierając materac?

Wybór materaca dla dziecka powinien zostać podyktowany wysoką jakością materiałów, z których został wykonany. Niezależnie od tego czy planujesz zakup materaca dla niemowlaka, przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym musisz pamiętać, że dobrze dobrany zagwarantuje równomierne podparcie dla kręgosłupa Twojej pociechy. Jaki wybrać materac dla dziecka?

jaki materac dla dziecka

Na co zwrócić uwagę wybierając materac dla niemowlaka?

Twój Maluszek po urodzeniu potrzebuje wielu godzin snu, który zapewni mu właściwy rozwój. Kwestia wyboru materaca dla niemowlaka jest niezwykle istotna, ponieważ nieodpowiednio dobrany może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju układu kostno-stawowego.

Decydując się na zakup materaca do łóżeczka dziecięcego możesz wybierać materac lateksowy, materac piankowy, materac gryczany, materac z wkładem kokosowym. W sprzedaży dostępne są również wersje mieszane, zwróć uwagę na materac kokosowo-gryczany lub lateksowo-kokosowy.

Dobrze jeśli materac dla małego dziecka posiada atesty Państwowego Zakładu Higieny oraz Eko-tex, które w dużej mierze wyznaczają standardy wykonania tych produktów. Materac dziecięcy powinien być elastyczny i odpowiednio twardy, tak by zapewnić niemowlęciu wygodny sen i właściwe podparcie kręgosłupa. Nie może pochłaniać wilgoci, musi być wykonany z materiałów przepuszczających powietrze, które nie przyczyniają się do powstawania odparzeń.

Jaki materac dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Kupując materac dla przedszkolaka zwróć uwagę na rozmiar dziecięcego łóżka, typowe wymiary materaca dla dziecka w wieku przedszkolnym to 80x160cm.

Materac dla dziecka powyżej trzeciego roku życia powinien być bezproblemowy w utrzymaniu w czystości, zapewniać higienę użytkowania. Dobrze jeżeli materac dziecięcy wykonany jest z materiałów ekologicznych i antyalergicznych, materace dla dzieci wysokiej jakości nie zawierają toksycznych dla małego organizmu substancji.

Wiele osób poleca na ten okres rozwoju malucha materac piankowy lub materac lateksowy. Materac piankowy dla dziecka z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej stanowi właściwą podporę dla kręgosłupa, nie zapada się i nie odkształca pod wpływem ciężaru malucha. Odpowiedni dla przedszkolaka jest również materac lateksowy, odporny na mechaniczne uszkodzenia dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i reguluje temperaturę podczas snu. Ważne jednak, aby pamiętać, że lateks może uczulać, dlatego nie należy kupować go dzieciom ze skłonnością do alergii.

Materac dla starszych dzieci i młodzieży

Jeżeli Twoja latorośl uczęszcza już do szkoły, planujesz zakup materaca dla starszego dziecka zdecyduj się na wyższy materac, o zwiększonej gęstości. Coraz większa waga Twojego dorastającego dziecka wymaga skutecznego podporu ciała podczas snu.

Dla starszego dziecka, oprócz materacy wymienionych powyżej, możesz zdecydować się również na materac dziecięcy sprężynowy. Zawsze kieruj się zdrowiem i bezpieczeństwem swojej pociechy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *