Meble kuchenne na wymiar czy gotowe? Co wybrać?

Aranżacja kuchni stanowi nie lada wyzwanie. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, praktyczne i jednocześnie wygodne. Przy okazji powinno być też dopasowane stylem do całego mieszkania. Co więcej, często pojawia się odwieczne pytanie: meble kuchenne na wymiar czy gotowe? Co się bardziej opłaci? Choć nie przedstawimy Ci gotowego rozwiązania, mamy kilka wskazówek, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się o wiele prostsze.

Gotowe meble do kuchni ze sklepu

Gotowe meble do kuchni mają wielu zwolenników, a to za sprawą niższej ceny oraz większej dostępności. Wystarczy udać się do sklepu (lub… zasiąść przed komputerem), wybrać konkretny zestaw i czekać na dostawę, która zwykle realizowana jest w ciągu kilku dni. Najczęściej też koszt zakupu nawet tych bardziej ekskluzywnych jest niższy niż mebli na wymiar realizowanych w podobnym standardzie.

Ale niestety, mają też swoje wady. A tych jest dość sporo. Szafki w gotowych meblach kuchennych mają standardowe, uniwersalne wymiary (w końcu kierowane są do masowego odbiorcy). Często okazuje się więc, że nie można dopasować ich do warunków przestrzennych pomieszczenia lub wiązałoby się to z pozostawieniem wielu dziur, szpar. A te nie są ani estetyczne, ani praktyczne. Oferta jest zdecydowanie mniej elastyczna.

Rozwiązaniem może być zakup nie gotowego zestawu, lecz indywidualny wybór poszczególnych szafek. Piszemy tu o tak zwanych meblach modułowych. Co to oznacza? W ramach jednej kolekcji dostępne są szafki o różnych wymiarach (np. szafka pod zlew może mieć 60, 90 czy 120 cm szerokości). To sprawia, że łatwiej jest coś wybrać, aczkolwiek dalej może okazać się, że i tak nic nie będzie pasować, w szczególności, jeśli posiadasz niedużą kuchnię w bloku. A jak to jest z meblami na wymiar?

Meble kuchenne na wymiar

Meble kuchenne na wymiar z pozoru są pozbawione wad. Dlaczego z pozoru wyjaśnimy za chwilę. Można je zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Są idealnie dopasowane do potrzeb kuchni, nic je nie ogranicza. Szafka musi być o 5 cm dłuższa niż zwykle? W tym wypadku to żaden problem.

Oprócz tego można swobodnie konfigurować wzory i kolory blatów, frontów, ramy. Dostępne są niestandardowe rozwiązania, takie jak szuflady pod zlewozmywakiem, wyciągane szuflady w szafkach narożnych czy systemy cichego domyku.

Jednak ich cena jest dużo wyższa niż mebli gotowych. I nawet, jeśli to nie jest dla Ciebie problemem, to liczyć się trzeba także z długim czasem realizacji. Jeśli uda Ci się trafić na wykonawcę, który zakończy projekt w dwa miesiące, to zwykle okazuje się, że masz bardzo dużo szczęścia. Co wybrać?

Kuchnia

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Na początku chcemy podkreślić, że żadne z tych rozwiązań nie jest pozbawione wad. Nie będzie jednak zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że meble kuchenne na wymiar zwykle są lepszym wyborem. Jest tak z jednego, prostego względu – są idealnie dopasowane do przestrzeni, dzięki temu wykorzystujesz ją maksymalnie.

A co w sytuacji, gdy Twój budżet jest ograniczony? Czy koniecznie musisz brać kredyt na meble kuchenne? Oczywiście, że nie! Jesteśmy przeciwni demonizowaniu mebli gotowych, dla niektórych może to być korzystniejsze rozwiązanie, choć może wiązać się z kilkoma wyrzeczeniami.

Często można spotkać się też z argumentem, że meble na wymiar są lepszej jakości, trwalsze oraz „z duszą”. Czy tak jest naprawdę? Niekoniecznie. Jeśli wybierzesz taniego wykonawcę, to jakość tych mebli nie będzie się zbyt wiele różnić od sklepowych. Może się też zdarzyć tak, że styl mebli gotowych będzie w zupełności odpowiadać Twojej wizji, nie będziesz chciał nic zmieniać. Musisz więc racjonalnie ocenić swoje potrzeby i możliwości, a decyzję podjąć z pełną świadomością wad i zalet obu tych rozwiązań.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *