Miejsce do pracy w domu – jak je wygospodarować, jak urządzić gabinet?
Wiele osób ma możliwość pracy zdalnej lub nawet pracują tak codziennie, np. będąc freelancerami czy przedsiębiorcami. To jednak zmusza do zaaranżowania w domu miejsca, w którym będzie można swobodnie i komfortowo pracować. Jak więc wygospodarować przestrzeń do pracy w mieszkaniu?
Jak urządzić gabinet?
Idealną sytuacją jest ta, kiedy możemy przeznaczyć całe pomieszczenie na urządzenie miejsca do pracy. Taki gabinet łatwiej zaaranżować, w dodatku mając większą przestrzeń, można lepiej zadbać o to, by faktycznie dostosować biurko, krzesło, szafki, półki do potrzeb danej osoby. Jak urządzić miejsce do pracy w domu w funkcjonalny sposób doradza serwis wnetrzeistyl.pl, gdzie zamieszczane są porady dotyczące aranżacji wnętrz. Gabinet to pomieszczenie, które będzie stanowiło biuro, należy więc zaprojektować je od podstaw. W miejscu pracy bardzo ważna jest kolorystyka. Zaleca się, aby w biurach ściany były jasne, beżowe lub szare. Dzięki temu wieczorem mniej odczuwalne będzie zmęczenie lub senność.
W centralnym punkcie stać powinno biurko. Należy dopasować je pod względem wielkości i wysokości, do osoby, która będzie z niego na co dzień korzystała. Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie biurka z regulowanym blatem. Istotne jest także krzesło. Powinno być ono ergonomiczne, by plecy nie męczyły się podczas wielogodzinnej pracy.
Kolejnym krokiem jest rozplanowanie przestrzeni. W samodzielnym gabinecie można pozwolić sobie na dodatkowe szafki i półki na dokumenty i urządzenia, np. na drukarkę. Nie można przy tym zapominać o ozdobieniu wnętrza, szczególnie jego ścian. Do gabinetów polecane są również rośliny, by nieco ożywić wnętrze i zapewnić osobie pracującej lepszy dostęp do tlenu.
Miejsce do pracy w mieszkaniu – jak urządzić?
Już samo wygospodarowanie miejsca do pracy w mieszkaniu może być trudne, szczególnie gdy mowa o kawalerkach. Najczęściej przestrzeń biurową organizuje się w salonie. Wówczas urządzenie ogranicza się często do kupienia biurka o odpowiednich wymiarach i wygodnego fotela. W mieszkaniach o małej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie samego blatu, by nie zajmować niepotrzebnie miejsca. Warto zwrócić też uwagę na ewentualne wnęki w pomieszczeniach. Z powodzeniem można zagospodarować je na miejsce pracy, nie tracąc przy tym salonu czy sypialni. Poza przestrzenią, kolejnym problemem jest dostęp do naturalnego światła. Jeśli nie uda się postawić biurka przy oknie, należy wybrać odpowiednie oświetlenie, które nie będzie męczyło oczu podczas pracy i nie będzie przeszkadzało innym domownikom, korzystającym z pozostałej części pokoju.
A w jakim stylu urządzić miejsce do pracy? Tu zdania są podzielone. Niektórzy dopasowują przestrzeń biurową do stylu, w jakim urządzone jest całe pomieszczenie. Dzięki temu jest ono spójne, a miejsce do pracy niczym się nie wyróżnia. Inni natomiast celowo przemalowują fragment ściany, naklejają tapetę itp., by odróżnić przestrzeń do pracy od pozostałego pomieszczenia. To jednak zależy już od własnych upodobań. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wygospodarować takie miejsce w mieszkaniu i urządzić je w funkcjonalny sposób.