Czy warto kupować ochraniacz, pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac to jeden z tych akcesoriów, na który decydujemy się podczas kupowania materaca. Jego wybór nie jest jednak taki oczywisty. Poza znalezieniem odpowiedniego rozmiaru ochraniacza na materac trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jak więc wybrać pokrowiec na materac i czy w ogóle warto go kupować?

Po co kupować ochraniacz na materac?

Powodów, dla których warto zainwestować w pokrowce na materace, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim materace w takich ochraniaczach nie zużywają się tak szybko. Łatwiej zachować czystość i higienę, mając materac w ochronnej macie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wśród rodzin, w których są małe dzieci, które uwielbiają skakać po łóżku. O zachlapanie lub zabrudzenie nietrudno, a z pokrowcem łatwiej będzie zachować materac w dobrym stanie.

Stosowanie pokrowca na materac wydłuży jego żywotność i pozwoli zaoszczędzić sporą kwotę. Materace nie należą bowiem do najtańszych, każda wymiana wiąże się z dużym wydatkiem.

Aranżacja sypialni

Jakie są rodzaje pokrowców na materace?

Ochraniacze na materace dostępne są w kilku rodzajach. Niektóre przyjmują postać mat, które w rogach zaczepia się na gumki. Takie pokrowce są wygodne w użytkowaniu, nie zsuwają się, nie zmniejszają komfortu podczas snu, a ponadto nie są drogie. Popularne są również pokrowce przypominające prześcieradło z gumką. Najczęściej mają one pod spodem materiał, który nie przepuszcza wilgoci. Takie pokrowce można zakładać na materace w łóżeczkach dzieci, które mają jeszcze problemy z niekontrolowaniem potrzeb fizjologicznych.

Oprócz tego pod uwagę warto wziąć przeznaczenie pokrowców. Dostępne są ochraniacze na materace dla alergików, z funkcją masażu, do konkretnych materaców, np. termoelastycznych. Warto też wiedzieć, że nie na wszystkie ochraniacze należy stosować jeszcze prześcieradła. Wówczas można utracić niektóre właściwości pokrowców.

Jak wybrać odpowiedni ochraniacz na materac?

Wybierając pokrowiec na materac, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Przede wszystkim wymienia się możliwość prania takiego ochraniacza. Nie wszystkie modele można ściągać, co niestety uniemożliwia właściwe zadbanie o czystość i higienę pokrowca. Lepiej więc wybierać takie ochraniacze, które będzie można z łatwością ściągnąć i je wyprać. Warto też zwrócić uwagę, w jakiej temperaturze ma odbyć się pranie. Aby pozbyć się wszelkich bakterii i drobnoustrojów, należy zamoczyć pokrowiec w temperaturze co najmniej 60 stopni. Z tego względu ważny jest też materiał ochraniacza. Powinien być on wytrzymały na pranie, ale nie tylko. Dobrze wybierać pokrowce, które są przyjemne w dotyku i zapewniają odpowiednią wentylację.

Szukając odpowiedniego pokrowca na materac, warto sprawdzić też, czy ma on właściwości antyalergiczne. W materacach często mogą gromadzić się roztocza i inne drobnoustroje, które negatywnie wpływają na komfort snu. Niektóre ochraniacze zostały wzbogacone o substancje antybakteryjne i antyalergiczne, które pozytywnie wpłyną na zdrowie, ale i na odpoczynek podczas spania.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *