Jak dobrać krzesła do stołu? Czy muszą być w komplecie?

Urządzając wnętrza, znaczenie rzadziej sięgamy po meble z kompletu. Dlaczego? Gdyż daje to znacznie większą swobodę i pozwala stworzyć własną, oryginalną aranżację. Oczywiście jest to również źródło różnorodnych dylematów, mianowicie czy wytypowane meble będą się ze sobą dobrze komponowały. W poniższym artykule wskazujemy na to, czym się kierować wybierając krzesła do stołu.

Jakie krzesła do stołu? – względy techniczne

Na pierwszym miejscu musisz skupić się na kwestiach technicznych, dopiero potem na wyglądzie. Jeśli posiadasz już stół, do którego chcesz dokupić krzesła, musisz pobrać dokładne wymiary stołu, aby móc łatwiej dopasować krzesła pod względem szerokości i wysokości. Dopiero potem możesz skupić się na szukaniu określonego stylu. Krzesła do stołu dopasujesz, przeglądając ofertę sklepu internetowego Meblobranie, gdzie znajdziesz inspiracje na nieszablonowe aranżacje. Przed samym ich zakupem należy zmierzyć odległość między nogami stołu. Należy pamiętać, że zawsze różni się ona od długości blatu. Zdarza się nawet, że może być mniejsza nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Zatem krzesła nie powinny być ustawione ma tzw. styk, gdyż korzystanie z nich będzie niewątpliwie niewygodne. Zawsze trzeba sobie pozostawić przynajmniej 30 cm luzu.

Oprócz tego trzeba wziąć jeszcze pod uwagę wysokość stołu. Odległość siedziska od blatu powinna wynosić około 30 cm, natomiast od podłogi już około 45 cm. Jeśli krzesła posiadają podłokietniki, należy upewnić się, czy będzie możliwe ich swobodne wsunięcie pod stół. Należy również zwrócić uwagę na wysokość oparcia, aby nie było zbyt wysokie. W przeciwnym wypadku cały efekt będzie zniekształcony przez uczucie przytłoczenia i optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą krzesła z oparciami wystającymi na około 20 cm ponad blat.

Szklany stół z nowoczesnymi krzesłami

Jak dobrać krzesła do stołu – względy estetyczne

Gdy już uporasz się z kwestiami technicznymi, możesz w końcu przejść do przyjemniejszej części urządzania wnętrz, jakim jest aspekt estetyczny. W tym zakresie masz znacznie większe pole do popisu i możesz popuścić wodze fantazji. Pamiętaj jednak żeby za bardzo nie szaleć i mieć na uwadze pewne zasady, mianowicie:

  • Spójność stylu

Wyobraź sobie, że w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim, pojawiają się nagle krzesła w jaskrawym kolorze. Zupełnie inna bajka. Stół i krzesła powinny prezentować ten sam lub podobny styl co reszta wnętrza. W tych o charakterze loftowym czy półfabrycznych idealnie sprawdzi się stół o betonowym lub stalowym blacie, z którym świetnie będą się komponowały krzesła w odcieniach szarości, czerni lub ciemnym brązie. Z kolei drewniany i masywny stół będzie dobrze wyglądał w połączeniu z metalowymi krzesłami, z siedziskiem obitym ekoskórą bądź delikatną tkaniną.

  • Spójność kolorów

Dobierz krzesła tak, by ich nogi miały zbliżony kolor do koloru blatu. Ten zabieg sprawi, że meble będą dobrze ze sobą wyglądać, natomiast kolor tapicerki powinien być w podobnym tonie, co pozostałe kolory w jadalni czy salonie.

  • Ciężar mebla

Chodzi tu oczywiście o wizualny ciężar, a nie o jego faktyczną wagę. W tym zakresie trzeba wziąć pod uwagę formę wybranych krzeseł, smukłość nóg czy ilość prześwitów. Tak, aby wszystko się ze sobą równoważyło, a efekt nie przytłaczał.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *