Jaki materac wybrać? Najpopularniejsze rodzaje materacy

Jeśli chcesz zadbać o komfortowy sen, to wbrew pozorom nie musisz największej uwagi przykładać do samego łóżka, lecz do materaca. I w tym wypadku nie ma jednej, sprawdzonej recepty – jego konstrukcję, twardość należy dopasować do indywidualnych preferencji. Aby Ci w tym pomóc, przedstawimy najpopularniejsze rodzaje materacy.

Materace kieszeniowe

Bardzo dużą popularnością cieszą się materace kieszeniowe, które możesz znaleźć w sklepach również pod nazwą sprężynowe. Czy na myśl o sprężynach, masz wizję przewracania się z boku na bok na niewygodnym łóżku? Nie w tym przypadku. Cała „magia” tego rozwiązania polega na tym, że sprężyny umieszczone są w poszczególnych kieszeniach (woreczkach).

Jaki jest tego efekt? Przez to, że nie są ze sobą połączone, każda z nich będzie inaczej reagować, w zależności od tego, jaki jest nacisk ciała. Dzięki temu ten rodzaj materaca stanowi wsparcie dla kręgosłupa. Będzie też idealny dla par, ponieważ niweluje ruchy partnera.

Materace te dostępne są w trzech poziomach twardości. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, jaka jest liczba sprężyn na metr kwadratowy. Im jest ich więcej, tym lepsze dopasowanie do kształtu ciała.

Materace piankowe

Na rynku znajdziesz duże zróżnicowanie materacy piankowych – można je kupić w prawie każdym sklepie. Są one w całości wykonane z pianki, przy czym tu trzeba zaznaczyć, że może mieć ona różne właściwości. Najtańsze modele niestety szybko mogą okazać się niewygodne. Należałoby wybierać piankę wysokoelastyczną lub termoelastyczną, która dopasowuje się do kształtu ciała.

Mówi się też o tym, że zapewniają dobrą cyrkulację powietrza oraz są bardziej higieniczne, niż sprężynowe – brak w nich wolnych przestrzeni, w których mogłaby rozwijać się pleśń.

Materace termoelastyczne

Jeśli masz problemy z kręgosłupem, dobrym wyborem może być materac termoelastyczny. Produkuje się go z różnego rodzaju pianek, które dopasowują się do ciała nie tylko w zależności od wagi, ale również od wydzielanej temperatury.

Ten rodzaj materaca posiada wiele punktów podparcia, co ma pozytywny wpływ na szybszą regenerację podczas snu. Uważane są za niezwykle wygodne, sprzyjają odpoczynkowi. To sprawia, że posiadają właściwości prozdrowotne. Są też zalecane parom, ponieważ izolują ruchu partnera.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe stanowią połączenie kieszeniowych i piankowych. Ich podstawą są sprężyny umieszczone w kiszeniach. Natomiast górna część składa się z wielu warstw pianek. A więc z jednej strony zapewniają doskonałe podparcie dla ciała, z drugiej są natomiast wygodne, w największym stopniu dopasowują się do Ciebie.

Są też bardzo grube, dzięki czemu mogą być wykorzystywane bez stelaża. Trzeba jednak liczyć się z ich bardzo wysoką ceną, liczącą kilka tysięcy. W tym wypadku dobrze jest przejrzeć oferty w sklepach internetowych, które mogą być sporo tańsze.

Materace kokosowe

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o materacach kokosowych, które należą do jednych z najtwardszych. Posiadają płytę z włókna kokosowe, natomiast wypełnienie może być lateksowe, sprężynowe lub piankowe. Nie są zalecane dla dzieci, ponieważ brak im plastyczności, nie dopasowują się dobrze do krzywizn ciała. Choć swego czasu były bardzo popularne, eksperci szybko zwrócili uwagę na fakt, że mogą być nieodpowiednie dla większości osób. To wybór jedynie dla tych, którzy potrzebują bardzo twardego materaca.

Tematyka:

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *