Stare meble w nowoczesnych wnętrzach – pomysły na aranżacje

Meble w stylu vintage oraz antyki w ostatnim czasie zaczęły znacznie zyskiwać na popularności i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wykorzystanie ich, to świetny sposób na stworzenie niebanalnej aranżacji wnętrz. Wiele osób zastanawia się, jak wykorzystać stare sprzęty i dać im drugie życie, urozmaicając jednocześnie swoje mieszkanie. Sposobów na wkomponowanie mebli z historią do współczesnych wnętrz jest wiele, dlatego zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Gdzie szukać mebli vintage i antyków?

Osoby interesujące się tematyką aranżacji wnętrz na pewno zwróciły uwagę na to, że od pewnego czasu do łask wracają meble, które jeszcze nie tak dawno znajdowały się w większości polskich mieszkań, czyli meble w stylu PRL-u. Obok antyków oraz mebli pochodzących z innych okresów, tworzą one grupę bardzo pożądanych elementów wyposażenia wnętrz. W wielu domach i mieszkaniach znajdują się tego typu komody, fotele, biurka, toaletki, szafy, czy kredensy. Są to pamiątki po przodkach, rzeczy przekazywane z pokolenia na pokolenie w danej rodzinie lub po prostu pozostałości, które jakimś cudem uniknęły wyrzucenia podczas kolejnych remontów.

Jeśli jednak nie posiadamy ukrytych na strychu, w garażu lub w piwnicy elementów, które można by wykorzystać do aranżacji wnętrza, mamy sporo innych możliwości, aby je zdobyć. Stare meble antyczne możesz kupić przez Sprzedajemy.pl, a także na innych serwisach aukcyjnych i sprzedażowych. Prawdziwe perełki są do znalezienia również na pchlich targach, w antykwariatach oraz sklepach z antykami.

Pomysły na aranżacje z wykorzystaniem starych mebli

Nie da się wymienić wszystkich możliwych aranżacji z wykorzystaniem starych mebli, gdyż pole do popisu jest w tym przypadku praktycznie nieograniczone. Nie mniej postaramy się zaproponować, w jaki sposób można połączyć ze sobą różne style i na co zwracać przy tym uwagę.

Przeglądając katalogi z propozycjami aranżacji wnętrz, można zauważyć, że bardzo modny jest eklektyzm. Jest to połączenie różniących się, często niezgodnych ze sobą elementów i stylów. Dawniej staraliśmy się, żeby nasze wnętrza miały jednolity charakter, a wszystkie meble i dekoracje reprezentowały ten sam styl. Dziś tak urządzone mieszkania mogą wydawać się nudne i mało oryginalne, dlatego tak często przełamujemy styl, bawimy się nim i tworzymy zaskakujące połączenia. Aby uzyskać taki efekt, warto wykorzystać właśnie stare meble.

Jak do tego podejść w praktyce? Można w nowoczesnym, jasnym mieszkaniu postawić ciemny, stary drewniany stół, który stworzy niesamowity kontrast. Inną propozycją jest zawieszenie w loftowym wnętrzu bogato zdobionej ramy (lub ramy z obrazem) w wyeksponowanym miejscu. W urządzonym w stylu skandynawskim mieszkaniu bardzo ciekawie będzie wyglądał zabytkowy kredens lub biurko. W minimalistycznym mieszkaniu świetnie odnajdą się antyczne lub PRL-owskie krzesła.

Jak łączyć stare meble z nowymi?

Aby uniknąć aranżacyjnego chaosu i wrażenia, że nasz dom lub mieszkanie jest zabałaganiony, należy pamiętać o zasadzie 80 do 20. Chodzi o to, aby 80% mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrza stanowiły przedmioty współczesne, a tylko 20% te z minionych epok. Jeśli więc obawiamy się, że np. zabytkowa szafa zdominuje wnętrze, to lepiej zastąpić ją wyszperanym w sklepie z antykami mniejszym żyrandolem lub lampą.

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *