Jak, po co zagęszczać grunt pod fundament?

Każda budowla musi zostać zbudowana na dobrym gruncie. Jeśli podłoże jest małej gęstości oraz nośności nie jest możliwa do wykonania na nim żadna inwestycja. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc firmy geotechnicznej, która zagęści grunt pod fundamenty.

Po co zagęszczać grunt pod fundamenty?

Ziemia, na której zbudowane są wszelkie budowle, musi spełniać specjalne parametry. Jeśli grunt jest zbyt słaby, to znaczy nie ma odpowiedniej gęstości, fundamenty budynku nie będą się trzymać – a to w bezpośredni sposób zagrozić może bezpieczeństwu. Zagęszczenie gruntu jest więc kluczowe, jeśli zdecydujemy się zbudować w niekorzystnym miejscu jakikolwiek budynek.

Aby zagęścić grunt pod budowę, należy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy geotechnicznej, która dysponuje odpowiednimi maszynami do przeprowadzenia tej skomplikowanej operacji. Profesjonalne zagęszczanie gruntu wykonuje m.in. Keller. Z pomocą firmy specjalizującej się w pracach związanych ze stabilizacją i zagęszczaniem gruntu, możliwe jest wzmocnienie podłoża w taki sposób, aby było właściwe do posadowienia budynku.

Jak zagęszcza się grunt pod fundamenty?

Proces zagęszczanie gruntu pod fundamenty jest dość skomplikowany i wymaga użycia różnego rodzaju specjalistycznych urządzeń. Jest kilka sposobów na zagęszczenie gruntu, a jednym z najpowszechniejszych jest technika zagęszczania dynamicznego. W dużym skrócie jest to „uklepywanie” gruntu za pomocą ciężkich ubijaków, które zrzucane są na podłoże z dużej wysokości. Sam ubijak waży kilka ton. Sprawia to, że w siatce gruntu tworzą się regularne zagłębienia, a co za tym idzie, zwiększa się nośność podłoża. Proces należy wykonywać kilka razy, aż grunt zostanie zagęszczony do wymaganego poziomu. Wszystkie zagłębienia, które powstają w ramach tego procesu, uzupełniane są specjalnym kruszywem, które jeszcze mocniej zagęszcza i izoluje grunt.

Jak wybrać odpowiednią firmę, która zagęści grunt pod fundament?

Proces zagęszczania gruntu muszą wykonywać profesjonaliści. Samo użycie maszyn do tych działań wymaga odpowiedniej obsługi i nie jest możliwe wykonanie tych prac przez osoby, które nie posiadają specjalnych uprawnień. Warto również zaznaczyć, że zależnie od kategorii budynku, który będzie stawiany na wskazanym gruncie, jego badaniem musi zająć się albo geolog, albo geotechnik (ten drugi w przypadku budynków wielkopowierzchniowych lub innego rodzaju budowli zaklasyfikowanych do kategorii II, lub III). Przy wyborze odpowiedniej firmy geotechnicznej, warto więc sprawdzić kompetencje pracowników. Pomocne będzie także zorientowanie się w dotychczasowych inwestycjach przeprowadzonych i ukończonych przez firmę.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *