Jak, po co zagęszczać grunt pod fundament?

Każda budowla musi zostać zbudowana na dobrym gruncie. Jeśli podłoże jest małej gęstości oraz nośności, nie jest w naturalnych warunkach możliwa żadna inwestycja. Dlatego też w takich przypadkach niezbędna jest pomoc odpowiedniej firmy geotechnicznej, która zagęści grunt pod fundament.

Po co zagęszczać grunt pod fundament?

Ziemia, na której zbudowane są wszelkie budowle, musi spełniać specjalne parametry. Jeśli grunt jest zbyt słaby, to znaczy nie ma odpowiedniej gęstości, fundamenty budynku nie będą się trzymać – a to w bezpośredni sposób zagrozić może bezpieczeństwu. Zagęszczenie gruntu jest więc kluczowe, jeśli zdecydujemy się zbudować w niekorzystnym miejscu jakikolwiek budynek.

Aby zagęścić grunt pod budowę, należy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy geotechnicznej, która dysponuje odpowiednimi narzędziami do tej skomplikowanej operacji. Profesjonalne zagęszczanie gruntu wykonuje m.in. Keller. Z pomocą firmy specjalizującej się w pracach związanych ze stabilizacją i zagęszczaniem gruntu, realne jest uformowanie podłoża w taki sposób, żeby było możliwe postawienie na podłożu każdego budynku.

Jak zagęszcza się grunt po fundament?

Proces zagęszczanie gruntu pod fundamenty jest dość skomplikowany i wymaga użycia różnego rodzaju specjalistycznych urządzeń. Jest kilka sposobów na zagęszczenie gruntu, a jednym z najpowszechniejszych jest technika zagęszczania dynamicznego. W dużym skrócie jest to „uklepywanie” gruntu za pomocą ciężkich ubijaków, które zrzucane są na podłoże z dużej wysokości. Sam ubijak waży kilka ton. Sprawia to, że w siatce gruntu tworzą się regularne zagłębienia, a co za tym idzie, zwiększa się nośność podłoża. Proces należy wykonywać kilka razy, aż grunt zostanie zagęszczony do wymaganego poziomu. Wszystkie zagłębienia, które powstają w ramach tego procesu, uzupełniane są specjalnym kruszywem, które jeszcze mocniej zagęszcza i izoluje grunt.

Jak wybrać odpowiednią firmę, która zagęści grunt pod fundament?

Proces zagęszczania gruntu muszą wykonywać profesjonaliści. Samo użycie maszyn do tych działań wymaga odpowiedniej obsługi i nie jest możliwe wykonanie tych prac przez osoby, które nie posiadają specjalnych uprawnień. Warto również zaznaczyć, że zależnie od kategorii budynku, który będzie stawiany na wskazanym gruncie, jego badaniem musi zająć się albo geolog, albo geotechnik (ten drugi w przypadku budynków wielkopowierzchniowych lub innego rodzaju budowli zaklasyfikowanych do kategorii II, lub III). Przy wyborze odpowiedniej firmy geotechnicznej, warto więc sprawdzić kompetencje pracowników. Pomocne będzie także zorientowanie się w dotychczasowych inwestycjach przeprowadzonych i ukończonych przez firmę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *