Podstawowe informacje, gdy zamierzasz kafelkować łazienkę

Remont łazienki to bardzo często duże wyzwanie, a choć pomieszczenie to jest niewielkie, pracy do wykonania w nim nie brakuje. Liczyć się będzie nie tylko design, ale i wygoda, praktyczność oraz funkcjonalność. Często podstawą jest tutaj kafelkowanie, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Jak kafelkować łazienkę?

Kafelki w łazience są pewnym standardem i choć kiedyś najczęściej wiązało się to z dużą tandetą i kiczem, obecnie wybór płytek jest tak ogromny i różnorodny, że można zaaranżować tę przestrzeń naprawdę ciekawie i ładnie. Trzeba tylko wybrać odpowiednie płytki, dobrać właściwe narzędzie i przygotować się do tego. W jaki sposób odbywa się kafelkowanie łazienki, opisują blogi, artykuły w sieci, co pozwala nawet na samodzielne wykonanie wszystkich prac. Oczywiście, jeżeli nie czujemy się w tym mocni, można także zdecydować się na wsparcie profesjonalnej ekipy remontowej, która wszystkim się zajmie.

Niezależnie jednak od naszego wyboru, warto przyjrzeć się temu, o czym należy pamiętać, chcąc kafelkować łazienkę i to, co może się przy tym przydać.

Jak wybrać kafelki do łazienki?

Rodzajów kafelek na rynku jest całkiem sporo i mogą różnić się między sobą wielkością, kształtem, wzorem, a czasem nawet materiałem i innymi parametrami. Co ważne, w łazience powinno się szczególną uwagę zwrócić na ich nasiąkliwość, a także antypoślizgowość.

Na podłodze lepiej kłaść płytki o strukturze bardziej chropowatej, a więc o mniejszym poślizgu. Kafelki ścienne są pod tym względem inne, bardziej śliskie i co istotne są też mniej wytrzymałe, a więc nigdy nie należy płytek na ścianę kłaść także na podłodze. Ciekawa jest także zasada, która mówi, że im mniejsza jest łazienka, tym mniejszy format kafelek powinno się wybrać.

Wystrój łazienki z kafelkami

Jak przygotować łazienkę do kafelkowania?

Nie wystarczy po prostu położyć kafelki na ścianach i podłodze. Zanim się to zrobi, trzeba te powierzchnie najpierw odpowiednio przygotować. Po pierwsze zazwyczaj trzeba skuć stare płytki. Konieczne będzie także wyrównanie ścian i podłóg. Następnie trzeba będzie wybrać odpowiedni klej czy zaprawdę. Powinna być dostosowana zarówno do rodzaju płytek, jak i podłoża. Należy też uwzględnić sposób ułożenia płytek – mają być prosto, w karo, a może oczekuje się wykonania mozaiki. Każde z tych ułożeń wymaga nieco innego podejścia.

Jakie narzędzia przydadzą się przy kafelkowaniu?

Oczywiście chcąc kafelkować łazienkę, należy także uzbroić się w odpowiedniego tego narzędzia. Potrzebna będzie więc poziomica, obcęgi, metr, kielnia, nożyk, a czasem nawet młotek. Przydadzą się także narzędzia do cięcia płytek, jakieś ściereczki i wiaderka razem z mieszadłem oraz szpachle, zarówno ząbkowaną jak i gumową.

Zanim zaczniesz kafelkować łazienkę – sprawdź wszystko

Chodzi przede wszystkim o to, by wszystko pomierzyć. Sprawdzić, jaka jest powierzchnia ścian i podłóg, a także zorientować się we wszystkich kątach i trudnodostępnych miejscach, które mogą wymagać większego wysiłku przy kafelkowaniu. Pozwoli to nie tylko wybrać odpowiedni rodzaj płytek, ale i uwzględnić szacowaną ilość, jaka będzie w tym celu potrzebna, z uwzględnieniem kilku dodatkowych sztuk na zapas.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *