Jak przygotować pokój dla dziecka, kiedy rozpoczyna naukę w szkole?

Pokój dziecka, które rozpoczyna edukację, całkowicie zmienia swoją funkcję. Od teraz jest to miejsce do nauki, zatem konieczne jest stworzenie odpowiednich do tego warunków. Trzeba zmienić aranżację i wydzielić strefę, w której dziecko będzie się uczyć i odrabiać lekcje. W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak przygotować pokój dla pierwszoklasisty?

Do tej pory pokój dziecka pełnił funkcję sypialni oraz miejsca do zabawy. Od teraz musi spełniać jeszcze jedną rolę, mianowicie edukacyjną. Odpowiednie biurko, wygodne krzesło, półki i regały do przechowywania książek i artykułów szkolnych to rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w pokoju dziecka idącego do szkoły. Jednak to nie wszystko, właściwie uporządkowana przestrzeń wspomaga koncentrację i sprawia, że maluch chętnie siada do nauki. Pokój ucznia urządzisz dzięki pomysłom na gotme.pl/kategoria/pokoj-ucznia, które pomogą Ci w efektownej aranżacji. Ogólnie rzecz biorąc, należy trzymać się jednej, podstawowej zasady, aby wszystkie książki, zeszyty i przybory szkolne były w zasięgu ręki, zakupione meble wygodne a całość dobrze doświetlona.

Jakie biurko dla dziecka?

Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna, tak aby dziecko siedziało do światła bokiem. Jeśli jest praworęczne, wówczas powinno ono padać z lewej strony i odwrotnie. Nie ustawiaj biurka na wprost okna, ponieważ światło będzie razić w oczy. Jeśli nie ma innego rozwiązania, wtedy należy zainwestować w rolety lub zasłony.

Wysokość biurka musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Najlepiej kupić biurko z regulowanym blatem, dzięki czemu będzie można ustawiać jego wysokość wraz z rosnącym maluchem. Poza tym takie biurko posłuży na wiele lat i nie trzeba będzie myśleć o jego częstej zmianie. Minimalna wielkość blatu to 60 cm szerokości i 80 cm długości. Im większy, tym lepiej, bo dziecko musi mieć dużo miejsca do odrabiania lekcji czy przygotowywania prac technicznych. Tradycyjne biurka wyposażone są w szuflady czy wysuwane na kółkach szafki. Taki mebel można dzięki temu dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do potrzeb dziecka. Możliwe jest również łatwiejsze i wygodniejsze sprzątanie pod biurkiem.

Pokój dla dziecka w szkole

Jakie krzesło dla ucznia?

W sprzedaży nie brakuje krzeseł obrotowych, jednak większość z nich ma wadliwe ustawienie, co może skutkować problemami i dolegliwościami kręgosłupa. Dobre krzesło do nauki powinno być ergonomiczne, mieć regulowane podłokietniki, oparcie oraz wysokość siedziska. Stopy muszą opierać się w całości na podłodze, a kolana i ręce zgięte pod kątem 90 stopni. Jeśli dziecko nie sięga do podłogi, wówczas należy zakupić podnóżek.

Jakie akcesoria do nauki?

W pobliżu biurka warto ustawić regały lub półki na książki i podręczniki szkolne. Na pewno warto pomyśleć o tablicy korkowej, na której dziecko będzie zawieszać kartki z ważnymi informacjami czy plan lekcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniej lampy na biurko. Powinna emitować jasne, ale w żadnym wypadku, niejaskrawe światło. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie lampa z kloszem, która koncentrować będzie światło na danym punkcie. Jeśli dziecko jest praworęczne, wówczas lampa musi być ustawiona z lewej strony. Odwrotnie w przypadku leworęcznego ucznia. Warto wybrać lampę z ruchomym ramieniem, wtedy łatwiej kierować wiązkę światła w określone miejsce. Najlepiej wybierać halogeny o neutralnej barwie lub świetlówki kompaktowe do lamp biurkowych.

Na biurku nie powinno zabraknąć również akcesoriów ułatwiających utrzymanie porządku na biurku, czyli pojemników na długopisy, segregatorów, kilkupoziomowych tacek itp.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *