Kiedy sprawdza się łóżko piętrowe?
W pokojach dziecięcych często stosuje się łóżko piętrowe, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Ale czy tak naprawdę jest dobrym rozwiązaniem? Czym się kierować podczas jego wyboru? Sprawdzamy.
- Łóżko piętrowe – kiedy wybrać?
- Łóżka piętrowe – popularne rozwiązania
- Jak wybrać łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego?
Łóżko piętrowe – kiedy wybrać?
Jeśli mieszkasz z rodziną w niedużym mieszkaniu, to często nie masz możliwości urządzenia dwóch pokoi dziecięcych, aby każde z rodzeństwa miało swoją osobną przestrzeń. Co więcej, zwykle pokój jest na tyle mały, że dwa łóżka zabrałyby większość dostępnego miejsca. Wtedy z pomocą przychodzi łóżko piętrowe.
Przy czym warto tutaj wiedzieć, że taki mebel może służyć jako miejsce do spania… nawet dla trójki dzieci. Jest to możliwe dzięki wysuwanej „szufladzie”, w której znajduje się materac. W dłuższej perspektywie nie jest to jednak wygodne rozwiązanie dla dzieci, która śpią na „parterze” i „pierwszym piętrze”, ponieważ są one bardzo blisko siebie. LEcz gdy nie ma innej możliwości zaprojektowania pomieszczenia, warto pamiętać o takim rozwiązaniu.
Co ciekawe, łóżko piętrowe może być także wykorzystane… w pokoju jedynaka. Wtedy „na parterze” znajduje się biurko, a powyżej – łóżko. To sposób na bardzo dużą oszczędność miejsca.
Łóżka piętrowe – popularne rozwiązania
Na myśl o łóżku piętrowym mimowolnie się krzywisz? Musisz wiedzieć, że obecnie producenci oferują wiele różnych rozwiązań, dzięki czemu mebel ten jest nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.
Zamiast drabinki, takie łóżko może mieć schodki. To często znacznie bezpieczniejsze, choć oczywiście, należy dziecko nauczyć ostrożności. Ale to jeszcze nie jest najlepsza wiadomość – w przypadku takich konstrukcji, schodki pełnią jednocześnie funkcję szuflad, do których można schować dziecięce skarby.
Oprócz tego mebel może posiadać dodatkowe regały, półki na książeczki, zabawki. Dzięki temu maluchy mają wszystko pod ręką, choć istnieje ryzyko, że zamiast grzecznie iść spać, zaczną buszować po tym, co znajduje się tak blisko.
Czasami też takie łóżka mogą mieć niekonwencjonalną budowę. Przykładowo, dolna część jest nieco bardziej wysunięta, dzięki czemu mebel jest dodatkowo wyposażony w mini szafę. W ten sposób nie zabiera dużo więcej miejsca, a za to wygląda nowocześniej i ułatwia przechowywanie pościeli.
Jak wybrać łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego?
Na koniec mamy jeszcze kilka praktycznych rad, jak wybrać łóżko piętrowe. W tym wypadku najważniejsza jest trwałość. Cała konstrukcja musi być wytrzymała, stabilna, mebel nie może się przechylać, chybotać. Konieczne jest sprawdzenie, ile wynosi nośność górnego łóżka. Zwykle to 100-120 kg, aczkolwiek lepiej jest o to dopytać sprzedawcę przed zakupem.
Najważniejsze jest natomiast bezpieczeństwo najmłodszych. Jak już wcześniej pisaliśmy, wejście na górne piętro może umożliwiać drabinka lub schodki To drugie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane, ponieważ zmniejsza ryzyko wypadków. Lecz tutaj mamy jedną wskazówkę. W sklepach z wyposażeniem wnętrz często kuszą piękne, estetyczne, białe łóżka piętrowe. Często okazuje się jednak, że biel szybko przestaje zachwycać swoją schludnością, a ślady małych stópek coraz trudniej jest domyć ze schodków… A więc dobrze zastanów się przed takim wyborem.
Na koniec zwróć uwagę na wysokość barierki oraz rozstawienie szczebelek w górnej części łóżka. Barierka musi stanowić skuteczną ochronę przed wypadnięciem, jest to więc bardzo ważna kwestia.
Mamy też małą podpowiedź – warto szukać tych mebli na rynku wtórnym, ich są znacznie korzystniejsze i jednocześnie nadal są bardzo dobrej jakości.