Jak działa materac przeciwodleżynowy? Poduszki i materace antyodleżeniowe
Długotrwałe unieruchomienie w łóżku spowodowane chorobą lub podeszłym wiekiem powoduje wiele powikłań zdrowotnych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi specjalistyczny sprzęt medyczny. Produkty przeciwodleżynowe stanowią profilaktykę uciskową, chronią ciało przed uszkodzeniami skóry, tkanek i kości spowodowanymi przewlekłym leżeniem. Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Pielęgnacja chorej osoby, która przykuta została do łóżka wymaga wielkiej pracy, wysiłku i cierpliwości. Warto jednak pamiętać, że możemy znacznie poprawić komfort pacjenta i jego opiekuna korzystając z profesjonalnego sprzętu, który zapobiega powstawaniu odleżyn.
Pacjenci z poważnym ograniczeniem ruchowym, sparaliżowani częściowo lub całkowicie podczas długotrwałego leżenia narażeni są na ucisk tkanek, zwłaszcza w obszarze potylicy, małżowin usznych, łokci, pięt, łopatek, bioder i kości krzyżowej. W ten sposób do wskazanych miejsc dociera zbyt mała ilość tlenu, niedotlenione tkanki stają się nadmiernie przekrwione, co powoduje pojawianie się pęcherzy i następnie otwartych ran.
Specjalistyczna struktura materaca przeciwodleżynowego zapewnia prawidłowe krążenie krwi, poprzez pulsacyjny ucisk w newralgicznych obszarach, co zapobiega powstawaniu ran i martwicy. Materac antyodleżynowy zapewnia utrzymanie właściwej wilgotności skóry pacjenta oraz w znacznym stopniu eliminuje ból spowodowany uciskiem na struktury ciała, napięciem mięśni oraz stawów.
Materac przeciwodleżynowy – rodzaje
Rynek sprzętu medycznego oferuje kilka rodzajów materacy przeciwodleżynowych, właściwy należy dobrać do konkretnych potrzeb pacjenta:
- Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy-bąbelkowy – materac przeciwodleżynowy, który nakłada się bezpośrednio na materac łóżka chorej osoby. Zapewnia działanie profilaktyczne poprzez regulację ciśnienia. Specjalna pompa zmniejsza lub zwiększa ciśnienie w uciskanych obszarach, dostosowuje je do masy pacjenta.
- Materac przeciwodleżynowy-rurowy – przeznaczony dla osób z poważnym ograniczeniem ruchowym, sparaliżowanych. Biegnące poprzecznie, przez materac przeciwodleżynowy, komory regulowane są powietrzem, które wpływa w nie w sposób pulsacyjny. Istnieje możliwość wyjęcia komory, która powoduje ucisk na ranę.
- Materac przeciwodleżynowy z pianki poliuretanowej – stosowane w palcówkach medycznych, nie zapewniają zmiennego ciśnienia w wybranych obszarach.
Czym kierować się w wyborze materacy i poduszek antyodleżynowych?
Kupując materac przeciwodleżynowy należy dobrać jego rodzaj odpowiednio do stanu i rodzaju schorzenia pacjenta, tak aby zapewnić jak największą ochronę i przeciwdziałać uszkodzeniu ciała.
Internetowe i stacjonarne sklepy medyczne oferują również poduszki antyodleżynowe. To obowiązkowe uzupełnienie wózka inwalidzkiego, które naturalnie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ud oraz pośladków. Poduszka przeciwodleżynowa poprawia ukrwienie tkanek i zwiększa komfort siedzenia.