Jak wygląda prowadzenie komisu meblowego — podatki a sprzedaż używanych mebli

Sprzedaż używanych rzeczy w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności. Ludzie interesują się wszelkiego rodzaju komisami, outletami, czy pchlimi targami. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że w ten sposób można na przykład nabyć rzeczy o znacznej wartości za ułamek ceny. Jeśli chcesz wiedzieć jakie podatki obowiązują sprzedawców używanych mebli, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Sprzedaż używanych rzeczy – co warto wiedzieć?

Sprzedaż rzeczy z drugiej ręki, niezależnie od tego, czy są to meble, ubrania, przedmioty użytku codziennego, czy jeszcze coś innego, jest dość skomplikowana. Przede wszystkim należy rozgraniczyć, czy sprzedawane są rzeczy prywatne, czy też mowa o handlu rzeczami używanymi, które zostały w jakiś sposób pozyskane w tym celu.
W przypadku komisu meblowego mamy do czynienia ze sprzedażą mebli, które zostały pozyskane od osób prywatnych, zakupione na giełdach, czy nawet sprowadzone z zagranicy. Konieczne jest zatem gromadzenia dowodów dokumentujących nabycie towarów.Jeśli jest to z jakiego powodu utrudnione, należy wybrać taki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym, który bierze pod uwagę np. zakup towaru na palety.

Podatki związane z prowadzeniem komisu meblowego

Prowadząc komis meblowy, można rozliczać podatki na różne sposoby. Jednym z nich jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. Sprawdza się on w sytuacji opisanej w poprzednim akapicie, czyli wtedy, gdy występuje trudność z udokumentowaniem nabycia wszystkich sprzedawanych towarów. Polega to na tym, że przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu, ale nie mają możliwości pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania.
Można również rozliczać się na zasadach ogólnych i wtedy pod uwagę należy wziąć:

    • Podatek dochodowy. Będąc właścicielem komisu meblowego, jesteś zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), w zależności od formy prawnej twojej działalności. Wybór formy opodatkowania (np. skala podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) zależy od wielu czynników, takich jak roczne obroty, koszty prowadzenia działalności, czy preferencje dotyczące sposobu rozliczania.
    • Podatek VAT. Jeśli Twoja firma przekroczyła określony limit obrotów, musisz również rejestrować się jako podatnik VAT i odprowadzać podatek od towarów i usług. W przypadku komisu meblowego, VAT dotyczy zarówno zakupu mebli od dostawców, jak i ich sprzedaży klientom. Warto zaznajomić się z obowiązującymi stawkami VAT dla różnych rodzajów towarów.
    • Podatki lokalne. Mogą obejmować takie opłaty jak podatek od nieruchomości (jeśli posiadasz lub wynajmujesz lokal), opłaty za korzystanie z terenów miejskich (np. reklamy, znaki firmowe), a także inne opłaty lokalne, które mogą być stosowane w twojej gminie.
    • ZUS. Wysokość składek ZUS zależy od wybranej formy opodatkowania i dochodów.

Dlaczego warto sprzedawać używane meble?

Sprzedaż używanych mebli może być sposobem na połączenie pasji z działalnością zarobkową. Wyszukiwanie przedmiotów w dobrym stanie, które powstawały w przeszłości jest szczególnie ciekawe dla osób interesujących się np. projektowaniem. Ponadto takie działanie jest bardzo proekologiczne.

Jeśli więc zastanawiasz się nad otwarciem komisu z meblami używanymi to weź pod uwagę nasze sugestie, a do tego koniecznie skonsultuj się z doradcą podatkowym lub księgowym, aby świadomie rozpocząć swój biznes.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *