Jakie krzesło do biurka dla dziecka? Wybieramy pierwsze krzesło biurowe
Ciało dziecka ciągle się kształtuje, a nieprawidłowa postawa także w trakcie siedzenia, może być przyczyną późniejszych wad postawy i dolegliwości kręgosłupa. Dlatego wybór krzesła do biurka musi być przemyślany. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu.
Krzesło do biurka dla dziecka- co musi mieć?
Wygodne krzesło nie tylko wspomaga prawidłową postawę, ale przede wszystkim, sprzyja koncentracji podczas nauki. Ponadto, jeśli będzie dodatkowo spełniało walory estetyczne dziecka, wówczas chętniej będzie ono zasiadało do nauki.
Prawidłowe krzesło do biurka powinno mieć:
- regulowane siedzenie,
- regulowane podłokietniki,
- regulowane oparcie,
- miękki i delikatny materiał,
- regulowany zagłówek,
- stabilną konstrukcję.
Dziecko siedząc przy biurku, powinno mieć stopy oparte o podłogę, a plecy ułożone prostopadle do podłogi. Stąd tak ważna możliwość regulowania siedzenia, oparcia oraz podłokietników. Bardzo istotna jest również regulacja zagłówka, który oddziałuje na mięśnie szyi. Gdy są one napięte, powodują ogromny ból, dlatego regulacja powinna dawać możliwość ustalenia takiej wysokości, aby głowa mogła swobodnie się na niej opierać, a mięśnie odpoczywały.
Sama konstrukcja krzesła stanowi bardzo kluczowy element. Budowa krzesła powinna być dostosowana do ciała dziecka, które jest inne niż ciało dorosłego. Dobrze, aby pochodziło od producenta, który swoje meble dedykuje właśnie dzieciom.
Krzesło dla dziecka – na co zwracać uwagę?
Nowoczesne krzesła do biurka dają szereg różnorodnych rozwiązań, dzięki którym możliwa jest komfortowa, wygodna i bezpieczna dla prawidłowej postawy nauka. Odpowiednie krzesło powinno mieć podobną funkcjonalność, co krzesło osoby dorosłej.
Wybierając fotel do nauki dla dziecka, zwracaj uwagę na:
- Obicie
Dobrze, aby było odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Najlepszym wyborem w tej kwestii będzie kolorowa tapicerka, będąca atrakcyjna dla dziecka. Dzieci ze skłonnościami do alergii powinny mieć krzesło z obiciem odpornym na osadzanie kurzu np. z eko skóry.
- Podłokietniki
Ułatwiają utrzymanie prostej postawy, zmniejszają napięcie w ramionach. Muszą znajdować się na takiej wysokości, aby ręce położone na biurku, znajdowały się pod kątem prostym.
- Oparcie
Powinno posiadać wgięcia, które dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i podpierają je na odcinku lędźwiowym oraz piersiowym. Ważne, aby było regulowane, ponieważ przy możliwości regulowania wysokości oraz kąta odchylenia, plecy będą odciążone, a mięśnie nie będą spięte.
- Siedzisko
Głębokość siedziska określa długość ud. Ustalając jego szerokość, należy sprawdzić, czy kiedy dziecko siedzi, po jego bokach zostaje kilka wolnych centymetrów siedziska. Jeśli krzesło będzie na kółkach, wówczas powinny one przesuwać się płynnie. Najlepiej sprawdzają się kółka z miękkiego tworzywa, które sprawdzą się zarówno na twardych podłożach, jak i miękkich dywanach.