Nity, techniki łączenia w domu i ogrodzie

Nitowanie to popularny sposób łączenia ze sobą różnych elementów. Znajduje on zastosowanie w różnych branżach, przemysłowych, stoczniowych, produkcyjnych, ale i tych bardziej przyziemnych, czyli w domach i w ogrodach. Jakie są rodzaje nitów? Co warto wiedzieć o technice zwanej nitowaniem?

Nitowanie – co warto wiedzieć?

Metod łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów jest co najmniej kilka, wśród nich wymienia się właśnie nitowanie. Co ciekawe, technika ta była znana jeszcze zanim popularne stało się spawanie. Na czym polega nitowanie? Na łączeniu ze sobą materiałów w trwały sposób. Potrzebne są do tego odpowiednie nity i urządzenie, które pomoże w scaleniu elementów, czyli nitownica. Nity dostępne są w kilku rodzajach. Jakie można wybrać, decydując się na tę metodę?

Rodzaje nitów

Wybór nitów jest kluczowy dla poprawnego połączenia elementów konstrukcyjnych. Trzeba więc wiedzieć, jakie są możliwości, żeby zdecydować się na najlepszy rodzaj. Z pomocą przychodzi Internet, ale i specjaliści, którzy tą branżą zajmują się na co dzień. Sklep Incop to profesjonalne podejście do nitów, łączenia, nie brakuje tam również urządzeń, jakie są wykorzystywane do tej techniki. Jakie elementy można więc wybrać do nitowania? Nity dzieli się przede wszystkim ze względu na ich zastosowanie. Zgodnie z tym podziałem wymienia się nity standardowe, otwarte, zamknięte, szczelne, rozprężne, rozwidlone, rowkowane i wpuszczane.

Nity można podzielić, biorąc pod uwagę kształt łba. Wówczas wyróżnia się nity z łbem stożkowym, kulistym lub z dużym kołnierzem. Elementy te różnicuje się jeszcze pod kątem materiału, z którego zostały one wykonane. W sprzedaży są nity aluminiowe, stalowe, ze stali nierdzewnej, miedziane czy miedziano-niklowe.

Fachowcy na budowie

Jak wybrać nitownicę?

Chcąc połączyć ze sobą za pomocą nitowania blachę, tworzywa sztuczne i inne materiały, konieczne jest użycie narzędzia, czyli nitownicy. Ta dostępna jest w dwóch podstawowych rodzajach. Majsterkowicze, którzy potrzebują nitownicy do domowego użytku, mogą wybrać tę ręczną. Decydując się na takie urządzenie, należy liczyć się z tym, że nitowanie będzie wymagało wysiłku. Nitownica ręczna jest łatwa w obsłudze, sprawdza się, kiedy połączenie ma być wykonane w trudno dostępnym miejscu. Urządzenie jest mobilne, nie ogranicza pracy wystającymi kablami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by taka nitownica była poręczna i wygodna podczas montowania.

Kolejnym rodzajem jest nitownica pneumatyczna. Ta przeznaczona jest dla specjalistów, choć nie tylko. Sprawdza się, kiedy coś ma być nitowane w ilościach hurtowych. Nitownica pneumatyczna minimalizuje wysiłek fizyczny fachowca, dzięki czemu łączenia można wykonać szybko, sprawnie i bez zmęczenia. Jest ona zasilana sieciowo lub z akumulatora. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na ciężar urządzenia. Im będzie ono większe i cięższe, tym trudniej będzie wykonać wiele połączeń nitami w krótkim czasie.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *