Jakie systemy wentylacyjne do mieszkania?
Wentylacja zarówno w domach, jak i mieszkaniach odgrywa bardzo ważną rolę i dzięki niej możliwy jest płynny przepływ powietrza. To pozwala rzecz jasna nie tylko na zachowanie wyższego komfortu na co dzień, ale i stanowi o gwarancji bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Jakie systemy wentylacyjne stosuje się w mieszkaniach?
- Co dają systemy wentylacyjny?
- Jakie systemy wentylacyjne do mieszkania?
- Czym są naturalne systemy wentylacji i nawiewniki?
- Czym są mechaniczne systemy wentylacji?
- Jak działa wentylacja hybrydowa?
Co dają systemy wentylacyjny?
Zastosowanie systemów wentylacyjnych w budownictwie mieszkaniowym jest wymagane przepisami i uzasadnione koniecznością zachowania bezpieczeństwa dla użytkowników. W powietrzu unosi się wiele różnych zanieczyszczeń oraz substancji, które są potencjalnie groźne dla zdrowia i życia. Ich nadmiar może powodować wiele różnych przypadłości – od uczucia zmęczenia, przez ból głowy, aż po poważne choroby w tym alergie oraz nowotwory. Systemy wentylacyjne w mieszkaniu powinny umożliwiać kontrolę przepływu powietrza (schiedel.com/pl/produkty/systemy-wentylacyjne), pilnując jego jakości i zapewniając w ten sposób przyjemny mikroklimat.
Dobra wentylacja chroni przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci i pleśni, usuwa szkodliwe substancje, w tym także zapachy wynikające z użytkowania zamkniętej przestrzeni (gotowanie, palenie papierosów). Do wyboru mamy kilka sposobów na zapewnienie dobrego przepływu powietrza w mieszkaniach.
Jakie systemy wentylacyjne do mieszkania?
Wśród dostępnych sposobów na zapewnienie ciągu powietrza w mieszkaniach, wyróżnia się tutaj wentylację: naturalną, mechaniczną, hybrydową i nawiewniki. Każdy z nich ma nieco inne działanie, jednak cel jest ten sam – zagwarantować komfortowe warunki i bezpieczeństwo. Rodzaj wentylacji, jaki się zastosuje, będzie zależał od wielu różnych czynników, obecnie panują pewne standardy, które wymagają od nowego budownictwa wykorzystania najnowszych rozwiązań związanych z przepływem powietrza. W starszych budynkach są większe ograniczenia, ale przy okazji dokonywania termoizolacji, często wymienia się lub montuje dodatkowe systemy wentylacji.
Czym są naturalne systemy wentylacji i nawiewniki?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są naturalne systemy wentylacji nazywane także grawitacyjnymi. Działają one w ten sposób, że wykorzystują różnice ciśnień i temperatur, co doprowadza do naturalnej wymiany powietrza. Powietrze wpływa od jednej strony, a uchodzi inną. Najlepiej działa to w zimie, gdy różnice między warunkami z zewnątrz i wewnątrz są największe, najsłabiej latem. Pewnym standardem jest obecnie także montowanie w oknach nawiewników, które coraz częściej dostępne są także w starym budownictwie i wymieniane przy okazji dokonywanych termomodernizacji. Mogą być one stałe, regulowane ręczne (najczęściej spotykane w mieszkaniach) lub automatyczne.
Czym są mechaniczne systemy wentylacji?
Ten typ systemów wentylacyjnych obecnie stosowany jest jako standard w nowym budownictwie. Poniekąd są one wymuszone przez przepisy, z racji tego, że współcześnie budowane domy i bloki mieszkalne są bardziej szczelne. Mechaniczna wentylacja wyciągowa składa się najczęściej z kratek, nawiewów, kanałów oraz wyrzutu powietrza na zewnątrz, w postaci kominów na dachu lub ze ścian. Tutaj mamy wymuszony przepływ powietrza przez działanie urządzenia wentylacyjnego.
Jak działa wentylacja hybrydowa?
W dużym uproszczeniu wentylacja hybrydowa to połączenie systemów naturalnych i mechanicznych. W ten sposób może ona działać naprzemiennie, wykorzystując zarówno system grawitacyjny, jak i wyciągowy. Najczęściej o aktualnie wykorzystywanym sposobie przepływu powietrza decydują warunki zewnętrzne. Wygląda to tak, że na kominie, gdzie kończy się kanał grawitacyjny, montowana jest dodatkowo specjalna nasada, połączona z układem sterującym. Dzięki niej wiadomo o wszelkich zmianach, jakie zachodzą na zewnątrz i pozwala to na ustalanie, która forma wentylacji ma działać w danym momencie.