Ogrzewanie domu, wody za pomocą pomp ciepła – jakie zalety?
Klasyczne piece centralnego ogrzewania, którymi niegdyś chętnie ogrzewaliśmy domy, odchodzą do lamusa. Dużo popularniejszym sposobem stają się m.in. pompy ciepła. Są one ekologiczne i tanie. Ile można na nich oszczędzić? Jakie jeszcze zalety mają pompy ciepła?
Co to są pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które podgrzewa powietrze lub wodę, tworząc energię dzięki różnicy temperatur. Zamienia powietrze o niskiej temperaturze na ciepłe za pomocą jego sprężania. Aby to osiągnąć, potrzebna jest siła mechaniczna oraz ciecz, która pod niskim ciśnieniem pobiera ciepło, by następnie oddać je do atmosfery. Znanymi każdemu z nas przykładami pomp cieplnych są lodówki.
Pompy ciepła mają wiele zalet, a jedną z podstawowych jest generowanie niskich kosztów energii. Dokładniej, pompy ciepła, ich zalety opisuje eco-team.pl. Poniżej natomiast przyjrzymy się nieco bliżej kosztom, jakie generują takie rozwiązania, a także małoszkodliwemu wpływowi pomp cieplnych na środowisko.
Jakie zalety mają pompy ciepła?
Jak już zostało wspomniane, pompy cieplne to tanie i neutralne pod względem ekologicznym rozwiązanie. Ponieważ pobierają one energię z powietrza, do uruchomienia pompy potrzebne jest tylko około 25 procent energii „z zewnątrz” – może ona być pozyskiwana np. z fotowoltaiki czy innego rodzaju odnawialnych źródeł. W takim przypadku koszt użytkowania pompy jest praktycznie zerowy, a gospodarstwo domowe staje się całkowicie niezależne od zewnętrznych dostaw prądu. Jednak nawet w przypadku, gdy używamy klasycznej energii, nakłady potrzebne do wytworzenia ciepła lub podgrzania wody w przypadku pomp ciepła są bardzo niskie.
Z tego też względu pompa ciepła jest bardzo ekologiczna, ponieważ nie emituje nadmiaru CO2 do atmosfery. Stosowanie pomp ciepła wraz z panelami słonecznymi to praktycznie zerowa emisyjność dwutlenku węgla, co realnie wpływa na stan środowiska naturalnego.
Ile można oszczędzić za pomocą pompy ciepła?
Użytkowanie pompy ciepła jest bardzo tanie. W przypadku stosowania w pełni odnawialnych źródeł energii koszt jest zerowy, co oznacza, że przez cały rok mamy dostarczoną całkowicie darmową energię. Jednak nawet w przypadku wspomagania pompy ciepła za pomocą klasycznej energii, koszty jej instalacji zwracają się średnio już po 4 – 5 latach.
Właśnie koszty montażu pompy ciepła są najdroższe w całej inwestycji. Instalacja pompy ciepła kosztuje średnio od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (najczęściej 20 – 30 tysięcy złotych). Wszystko zależy od typu i mocy pompy. Warto jednak sprawdzić, czy w naszym mieście nie ma akurat dofinansowań na pompy ciepła – wiele gmin wspiera ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkań, jest więc bardzo prawdopodobne, że za instalację pompy zapłacisz w istocie dużo mniej. Warto zainteresować się tym sposobem ogrzewania, zarówno ze względu na ekologię, jak i niskie koszty energii cieplnej generowanej przez pompę.
No ale ile kosztuje taka pompa ciepła? Chciałabym sobie zamontować, ale boję się kosztów… ciekawe też, czy są nadal dotacje i czy trudno jest dostać takie finansowanie? Proszę o odpowiedź.