Zdrowe krzesła biurowe, czyli jakie warianty, opcje krzesła biurowego są dobre dla zdrowia?
Krzesło biurowe to jeden z najważniejszych elementów w wyposażeniu miejsca pracy. Od niego zależy nie tylko zachowanie właściwego zdrowia, zwłaszcza w zakresie prawidłowej postawy, ale też jakość wykonywanej pracy. Bolące plecy mogą skutecznie utrudnić skupienie i oderwać od wykonywanych czynności. Jak więc wybrać zdrowe krzesło biurowe?
- Krzesło biurowe czy ergonomiczne?
- Zdrowe krzesło biurowe – co powinno mieć?
- Krzesło biurowe a materiał wykonania
Krzesło biurowe czy ergonomiczne?
W pracy przed komputerem, która trwa najczęściej przez większość dnia, zwykłe krzesło biurowe nie będzie wystarczające. Na rynku mnóstwo jest modeli, które np. nie mają podłokietników, mają za małe oparcie, wysokość siedzenia nie jest regulowana, nie mają zagłówka. Takie krzesła biurowe nie sprawdzą się w pracy, która trwa powyżej 2 godzin. Nie są one ergonomiczne, ciało nie dostosowuje się do siedziska i oparcia, po chwili człowiek zaczyna się garbić, nie ma odpowiedniego podparcia.
Zdrowe krzesło biurowe – co powinno mieć?
Wybierając odpowiednie krzesło biurowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wśród nich wymienia się obecność podłokietników. Nie ma znaczenia, jak długo będziemy pracować, podparcie dla łokci powinien mieć każdy fotel. Trzymanie rąk w powietrzu przez kilka godzin jest właściwie niemożliwe. Podłokietniki umożliwiają też zachowanie prawidłowej pozycji i odciążają ramiona.
Kolejną kwestią jest oparcie. To właściwie najważniejszy element krzesła. Powinno być ono odpowiednio wyprofilowane, chodzi głównie o odcinek lędźwiowy. Oparcie ma stanowić podporę dla kręgosłupa. Trudno jest kupić krzesło idealne, jeżeli chodzi o ten konkretny element. Model powinien być dopasowany do sylwetki, wzrost ma w tym przypadku znaczenie. Dzieci na pewno nie będą czuły się komfortowo w krzesłach biurowych dla dorosłych. Jeżeli chodzi o oparcie, polecane są fotele kubełkowe, które najlepiej dopasowują się do kręgosłupa. Często korzystają z nich gracze, którzy godzinami siedzą przed komputerem. Należy jednak liczyć się z tym, że są to modele droższe od tradycyjnych krzeseł biurowych.
Następnie należy zwrócić uwagę na siedzisko. Powinno być ono głębokie, stabilne, wykonane z dobrej jakości materiałów, które szybko nie zniszczeją. Istotna jest także opcja regulowanej wysokości, dzięki której będzie można indywidualnie dopasować krzesło. Za niskie lub za wysokie krzesło nie wpłynie pozytywnie na komfort pracy. Przy okazji siedziska warto też pomyśleć o podnóżku. Dzięki takiemu dodatkowi nogi będą odciążone. Ma to szczególne znaczenie dla krążenia, osoby, które mają z tym problem, koniecznie powinny zainwestować w podnóżki.
Krzesło biurowe a materiał wykonania
Przy wyborze krzesła ważny jest też materiał, z którego zostało ono wykonane. Nie wszystkie modele mają siedziska i oparcia z mocnych tkanin, wiele z nich szybko niszczeje od codziennego użytkowania. Przede wszystkim należy sięgać po krzesła, których obicie wykonane jest z materiału zapewniającego cyrkulację powietrza. W przypadku foteli biurowych częstym rozwiązaniem jest charakterystyczna siatka, która zapewnia wentylację. Ponadto są także krzesła tapicerowane, z ekoskóry, ze skóry naturalnej. Nie brakuje także krzeseł, których obicia są wykonane z wytrzymałych włókien syntetycznych. Uwagę należy także skupić na pozostałych elementach, czyli na konstrukcji. Ta powinna być stabilna i wytrzymała, wykonana z mocnych, solidnych tworzyw, by krzesło jak najdłużej mogło być użytkowane.