Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zasady podczas urządzania pokoju dla nastolatka

Aranżacja pokoju dla nastolatka to niezłe wyzwanie. W tym wieku młodzież ma już bardziej sprecyzowane oczekiwania, własny gust, w który trzeba się „wstrzelić”. Można wspólnie usiąść i omówić jak pokój ma wyglądać lub poszukać inspiracji w sieci. W poniższym artykule znajdziesz pomocne w tym zakresie wskazówki.

Pokój młodzieżowy – najważniejsze zasady

Przede wszystkim, trzeba mieć na względzie potrzeby i oczekiwania dziecka. Powinien odnosić się do jego zainteresowań i charakteru. To ma być dla niego azyl, w którym będzie mógł odpocząć, skupić się na nauce czy miło spędzić czas ze znajomymi (którym de facto, będzie chciał się pochwalić swoim pokojem). Aby pokój spełniał swoje założenia, należy go podzielić na trzy strefy – sypialną, do nauki oraz do relaksu.

Pokój młodzieżowy – strefa sypialna

Optymalne łóżko dla nastolatka powinno mieć minimum 90 cm. Najlepiej rozglądać się za łóżkami składanymi, aby nie zajmować niepotrzebnie cennej przestrzeni. Nastolatkowie dużo czytają, leżąc w łóżku, zatem nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie lampa nocna stojąca, z ruchomym ramieniem. Przy łóżku warto, aby stała nocna szafka lub półka, na której będzie można odłożyć książkę, telefon czy postawić kubek z herbatą.

Pokój dla nastolatka

Pokój młodzieżowy – strefa do nauki

Biurko z wygodnym krzesłem to podstawa. Zarówno jedno, jak i drugie musi być dobrze dopasowane do wzrostu dziecka oraz zapewnić mu odpowiednią pozycję podczas nauki. Na profesjonalne krzesło oraz biurko lepiej nie oszczędzać i dobrać takie, które nie tylko będzie sprzyjać nauce, ale zapewni dziecku prawidłową postawę. Biurko powinno stać blisko okna, aby zapewnić jak największy dostęp do światła dziennego. Blat biurka najlepiej, żeby był duży, aby dziecko mogło swobodnie rozłożyć na nim książki, zeszyty, przybory i coś do picia podczas nauki. Biurko dobrze, aby było wyposażone w szuflady i szafki, dzięki czemu zapobiegnie się bałaganowi. Na samym blacie postawmy nadstawki z przegródkami bądź powieśmy półki bezpośrednio nad biurkiem. Również i przy biurku musi być zapewnione odpowiednie oświetlenie, dlatego lampka powinna mieć światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dzięki temu wzrok nie męczy się tak szybko.

Pokój młodzieżowy – strefa relaksu

Aby dziecko mogło odpocząć i zrelaksować się po całym dniu, trzeba zadbać o odpowiednie kolory, które będą temu sprzyjały. Przede wszystkim, muszą być to takie odcienie, które będą podobały się dziecku. Nastolatkowie przeważnie wybierają żywe i wesołe kolory. Owszem można takie zastosować, ale lepiej z umiarem, gdyż co za dużo to nie zdrowo. Łatwo można przesadzić i wówczas efekt jest bardzo pstrokaty i przytłaczający. Dlatego, aby tego uniknąć, można pomalować dwie ściany w kolorze bardziej intensywnym, a dwie pozostałe na stonowany. To wprowadzi swoistą równowagę. Można położyć na ścianie tapetę lub fototapetę, aby dodać nieco charakteru i nietuzinkowego wyrazu. Jeśli dziecko ma talent plastyczny, wówczas pozwólcie mu pomalować ściany w ciekawe wzory lub rysunki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *